Zürih ve Den Haag’ta Öcalan’ın özgürlüğü için çadır eylemleri

1125
`

ZÜRİH

Zürih’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla nöbet çadırı açıldı.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DEM-KURD) ve Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde Stauffacher Meydanında başlayan Çadır eylemine Meydanda bulunan İsviçrelilerde yoğun ilgi gösterdi.

Tertip Komitesi tarafından hazırlanan AKP-Saray devletinin Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki Tecrit ve TC Devletinin Kurdistan’da uyguladığı kirli savaş ve hak ihlallerinin sıralandığı bildirilerin dağıtıldığı eylemde, PKK, KCK, Öcalan posterlerinin yanı sıra “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” pankartı asıldı.

Her gün Staufacher Meydanında saat 15.00-21.00 arası devam edecek çadır eylemi, 2 Temmuz Cumartesi günü yapılacak yürüyüş ve mitingle sona erecek.

Tertip Komitesi başta Zürih’te yaşayan Kürdistanlılar ve dostları olmak üzere, bütün demokratik kamuoyunu eyleme katılım çağrısı yaptı.

DEN HAAG

Den Haag’taki çadır eylemini ise dün Devrimci Güçbirliği temsilcileri üstlendi. Eylemde Minbic’te şehit düşen MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş da anıldı.

Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylemlerde çadırı ziyaret edenlere Öcalan’ın üzerindeki tecrit ve Kürdistan’da AKP’nin işlediği katliamlar konusunda bilgi verildi.