Yurt dışındaki Kürtler tutsaklar için ayakta

1531
ANF Images

Açlık grevine başlayan tutsaklara yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarından da destek gelmeye devam ediyor.

Fransa’nin Lyon kentinde Mezepotamya Kültur Derneği’nde bir grup Kürdistanlı, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için kentin en kakalablık meydanı Place Bellcour’da bildiri dağıttı. Bildiri dağıtanlar, birebir insanlarla iletişim kurarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi ve açlık grevini anlattı.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezinin çağrısı ile François Verdier Meydanı’nda açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma mitingi düzenledi.

Mitingde Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına konuşan Ali Ataç, Türkiye cezaevlerindeki insanlık dışı muamele ve işkence uygulamarına karşı açlık grevine başlayan tutsakların taleplerini sahiplendiklerini söyledi.

Marche Mondial Des Femmes adına söz alan Marie Therese ise Türkiye cezaevlerinde büyük hak ihlallerinin yaşandığını, açlık grevlerinin tehlikeli bir noktaya ulaştığını belirtirken, bu duruma sessiz kalmayacaklarını kaydetti.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde Ciwanên Azad öncülüğünde “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve baskıların son bulması” talepleriyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek için yürüyüş düzenledi.

‘Freiheit für Öcalan’ pankartını taşıyan Kürt gençleri yürüyüşlerini Bern merkezi tren istasyonunda başlattı. Eylemde sık sık “Bijî berxwedana zindanan“, “Bê Serok jiyan nabe“ sloganları atıldı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde gençler Türkiye ve Kürdistan’daki açlık grevlerine dikkat çekmek için pankartlı bir miting düzenlendi. 55. güne giren açlık grevlerindeki tutsakların taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan gençler, Avrupa’da yaşayan tüm Kürt gençlerini eylemlere çağırdı.

Eylem sırasında faşistlerin provokasyonlarına gelmeyen gençler sloganlar eşliğinde faşistlere karşılık verdi.

Römerberg Meydanı’nda yapılan miting direniş sloganlarıyla son buldu.

DEN HAAG

Holanda’nın Den Haag kentinde grevlerine destek vermek için dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatılıyor.

Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde bugün saat 11.00’da 35-40 kişinin katılımıyla dayanışma amaçlı dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatılıyor.

Avrupa Birliği kurumları gözetiminde siyasi bir çözüm bulunması talebi ile Adalet Bakanlığı önünde başlatılmak istenen bu eylem için Hollanda devletinden izin bekleniyor.

ADIGEY

Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kürdistanlılar, cezaevlerinde 55 gündür açlık grevinde olan tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla bir toplantıda buluştular. Adıgey Kürt Kültür Otonomisi binasında yapılan toplantıda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması ve cezaevindeki ağır hak ihlallerinin son bulması amacıyla başlatılan greve tüm Kürdistanlıların destek vererek tutsakların yalnız bırakılmaması çağrısı yapılırken, CPT’nin de bir an önce devreye girmesi istendi.

Toplantıda bir konuşma yapan Adıgey Kürt Kültür Otonomisi Yöneticisi Xwedêda Ahmet, şunları söyledi:

“Faşist Türk devletinin Kürdistan’da sivillere uyguladığı şiddete tüm dünya tanık oldu. AKP ve Türk devletinin faşistliğini bilen herkesin cezaevlerinde bulunan siyasi tutsakların ne tür bir baskı ve insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kaldığını tahmin etmesi o kadar zor değildir. 55 gündür farklı cezaevlerinde bu kirli politikalara ve baskılara dur demek için insanlarımız bedenlerini ölüme yatırmış bulunuyor. Başta CPT olmak üzere tüm uluslararası güçlerin bir an önce devreye girmesi gerek. AKP Kürt halkının iradesini uyguladığı tecritle kıracağını düşünüyorsa çok yanılıyor. Asıl büyük darbeyi Kürtler 16 Nisan’da referandumda AKP’ye ve onun yanaşması olan MHP’ye vuracak. Erdoğan tarihinin en büyük yenilgisini 16 Nisan referandumunda yaşayacaktır.”

Kürdistanlılar, AKP’nin Kürdistan’da uyguladığı devlet terörünü kınayan ve cezaevlerindeki açlık grevinde bulunan tutsakları destekleyen konuşmalar yaptı.