Yurt dışındaki Kürtler HDP için ayakta

1469

Yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, HDP’ye dönük siyasi soykırımı protesto etmeyi sürdürüyor. HDP’nin sahiplenildiği eylemlerde, seferberlik ruhuyla direnişin süreceği vurgulandı.

TOKYO

Japonya’nın başkenti Tokyo’da, işçi sendikalarının parlamento önünde düzenlediği eylemde, HDP’ye dönük siyasi soykırım da protesto edildi. Burada konuşan Cem Zengin, Salı günü düzenlenecek eyleme Japon kamuoyunu da çağırdı.
Zengin , “Türk devleti Kürt siyasi hareketini tutuklama ile bitiremeyecektir. Bizler mutlaka kazanacağız. Buradan Japon işçi sınıfının karşısında bir kez daha belirtmek istiyoruz; mücadelemizi barışa götüreceğiz” diye konuştu.

KİEL
Almanya’nın Kiel kentinde Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin çağrısı ile bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Gaarden semtinde baslayan yürüyüş kent merkezi Asmus Bremer Platz’a kadar sürdü.
Eyleme yaklaşık bin civarında Kürdistanlı ve Alman katıldı. Eylemdeki konuşmalarda, eş genel başkan ve vekillerin tutuklanmasının Erdoğan’ın diktatörlüğünü bir kez daha gösterdiğine dikkat çekildi. Eylemde sık sık “HDP halktır, halk burada”, “Katil Erdoğan” sloganları da atıldı.
Kadın Komünü de tutuklanan kadın milletvekilleri şahsında direnişi büyütme çağrısında bulundu.

ATİNA
Yunanistan’ın başkenti Atina’da, parlamento binası önünde bir araya gelen 3 bini aşkın Kürdistanlı ve Yunan, HDP’yi sahiplendi.
Sintagma Meydanı’nda buluşan kitle, buradan Türk Büyükelçiliğine yürüdü. Yürüyüşe Syriza ve muhalefet partilerinin yanı sıra komünist gruplar, sivil toplum örgütleri ile sendikalar da destek verdi.
Eylemde Syriza  Dışilişkiler Sorumlusu Yannis Bournus ve Merkez Komite üyeleri, Laiki Enotita Genel Başkanı Panayotis Lafazanis de konuşma yaptı. Yine Halandri Belediyesi Başkanı ve Atina Bölge Belediyeler Yönetimi Temsilcisi de dayanışma mesajı sundu.
Konuşmalarda, Erdoğan’ın ‘tek adam’ olmak istediğine vurgu yapılarak, HDP’ye saldırıların kabul edilemez olduğu ve dayanışma gösterileceği belirtildi.
YNK ve PYD temsilcileri de birlik ve direniş çağrısında bulundu.
Yunanistan Kürt Halk Meclisi adına konuşan Kendal Semsur da AKP faşizmi yenilgiye uğratılana kadar seferberlik ruhuyla eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

ROMA
İtalya’nın başkenti Roma’da tutuklanan eş genel başkan ve milletvekilleri için eylem yapıldı. “Terörist Erdoğan” sloganının yankılandığı eylemde, halk iradesine sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

LİVORNO
İtalya’nın Livorno kentinde de Kürtler ve dostları Grande Meydanı’nda toplandı. Buradaki Dünya Kobanê Günü etkinliğinde, HDP’ye dönük siyasi soykırım protesto edildi. Eylemde sık sık “HDP onurumuzdur” sloganı atıldı. Eylem, Cumhuriyet Meydanı’na doğru düzenlenen yürüyüşle sona erdi.

MÜNİH
Almanya’nın Münih kentinde üç gündür sokaklarda olan Kürtler, bugün Bavyera eyaletinde bir miting ve yürüyüşle HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları protesto etti. DIDF, Haziran Hareketi, Aleviler, Alman dostlar ve birçok grubun katıldığı eylemde, sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.
CSU kongresinin yapıldığı fuarda düzenlenen eylemde, Kürt halkına dönük işlenen suçlara ortak olunmaması istendi.
SARATOV

Rusya Federasyonu’nun Saratov kentine bağlı Yarşov ilçesi, Krasnodar kentine bağlı Platinovka ve Soçi’de de protesto gösterileri yapıldı.
Saratov kentine bağlı Yarşov kentine yaşayan Kürdistanlılar Kürt Kültür Merkezinde bir araya gelerek AKP’nin HDP’ye yönetlik gerçekleştirdiği siyasi soykırım operasyonlarını kınadı. Toplanan kalabalığa hitaben Halk Meclis Üyesi Murat Şeyho bir konuşma yaptı.
Şeyho konuşmasında, “Kürtler artık düşmanlarını iyi tanımalı ve ona göre AKP ve onun destekleyicilerine yaklaşmalıdır. Kürdistan’da artık hiçbir AKP’li kendini güvende hissetmemelidir” dedi.

KRASNODAR
Krasnodar’a bağlı Platinovka’da yaşayan Kürdistanlılar Halk Meclisi öncülüğünde düzenledikleri toplantıda, HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarını kınadı. Toplantıda konuşan Halk Meclis Üyesi Tahir Newroz, “AKP ve Erdoğan, Kürtlerin bölgede irade sahibi olmasını istemiyor. Tüm dünyada gelişme kaydeden Kürt siyasetini hiçleştirmek ve siyasetin en önemli aktörleri olan seçilmişleri pasifleştirmek istemektedir. Kürt halkı dünyanın dört bir yanında seçtiği milletvekillerine sahip çıkacaktır. AKP faşizmi şunu iyi bilmelidir ki, Kürtler artık eski Kürtler değil ve bu saldırılara boyun eğecek kadar da güçsüz değillerdir” diye konuştu.

SOÇİ
Soçi kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve Kürt kurum yöneticileri de AKP/Saray’ın soykırımcı saldırılarına karşı bir araya geldi.
Marins Park Otel’in toplantı salonundaki etkinlikte konuşan Soçi Kürt Kültür Otonomisi Başkanı Osman İldiz, “Tüm Kürtler ve demokrasi yanlısı olan herkes, bugün HDP etrafında toplanmalıdır. Faşizme geçit vermemek ve binlerce şehidin mirasına sahip çıkmak için bugün birlik ve beraberlik günüdür. AKP faşizmi Kürdistan’da kaybetmeye mahkumdur” diye konuştu.
Toplantıya katılan diğer kurum yöneticileri de HDP’ye yönelik saldırıları kınayan konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmaların ardından “Bijî Serok Apo” ve “Kahrolsun Erdoğan” sloganları atıldı.