Yurt dışındaki eylemler sürüyor

1308

Yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, AKP/Saray’ın siyasi soykırımına karşı eylem ve girişimlerini sürdürüyor. “Bijî Serok Apo” ve “Diktatör Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemlerde, direnişin büyütüleceği mesajları verildi.

OTTAWA

Kürdistanlıların, Kanada’nın başkenti Ottawa’da, Federal Parlamento önündeki eylemleri de sürüyor. Montreal Kürt Halk Meclisi’nin organizesiyle bir araya gelen Kürtler ve dostları, burada AKP/Saray’ın siyasi soykırımını protesto etti. Eyleme 500’e yakın kişi katıldı.
Başkentin en işlek caddesi Rideau Caddesi’ni adeta kilitleyen kitle, buradan da TC Konsolosluğuna yürüdü. Kitle, konsolosluk önünde sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî Kürdistan” sloganlarını attı. Eylemde, Kürt Halk Meclisi’nin Kürtçe, İngilizce, Fransızca ve Türkçe basın açıklamaları okundu.

STOCKHOLM

Kürdistanlılar ile Türkiyeli devrimci ve demokratlar, siyasi soykırımı protesto etmek için İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın ana kapısı önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirdi.
Eylemde “Seçtiğimiz  temsilcilerimize dokunma” ve “Erdoğan’ı durdur, kahrolsun faşizm” yazısının yer aldığı pankratları taşıyan göstericiler,  “HDP halktır, halk biziz”, “Kanlı ellerinizi HDP’den çekin”, “HDP ile dayanışma”, “Katil Erdoğan”, “Faşist Türk devleti”, “Faşist Erdoğan, iki yüzlü AB” sloganlarını attılar.
Gösteri boyunca eylemciler, AKP hükümeti ve Türk devletinin HDP’ye, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılarını kınayan konuşmalar yaptılar. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e de Türkiye’ye karşı dana net bir tutum sergilemesi çağrıda bulunuldu.
Eylemcileri temsilen iki gösterici, onlarca derneğin imzasının bulunduğu protesto mektubu ile Türkiye ve Kürdistan’daki insan hakları ihlallerini içeren dosyayı Margot Wallström’ün sekreterine teslim etti.
Eylemciler, hafta boyunca eylemlerini sürdüreceklerini açıklayarak eylemlerini sonlandırdılar.

TOKYO

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bine yakın Kürt ve Japon, HDP’ye yönelik siyasi soykırımı protesto etti.
Eylemde “HDP’ye özgürlük”, ve “Diktatör Erdoğan” sloganları atıldı.
Eylemciler adına konuşan Eyyüp Kurt, baskılar ve tutuklamalar karşısında direneceklerini söyledi. Kurt, “Bu karanlık dönemin sonunda mutlaka kazanacağız. Eşgenel başkanlarımız ve vekillerimizin tutuklanmasını şiddetle kınıyoruz. Diktatör Erdoğan’ın baskıları ve ülkede gerçekleştirdiği zulüm atmosferi karşısında uluslararası toplumu müdahaleye çağırıyoruz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.
Japon basınına konuşan Memo Yücel de Japonya’nın Erdoğan’a yaptırımlar uygulaması gerektiğini ifade etti.

CANBERRA

Avustralya’nın başkenti Canberra’da da siyasi soykırıma karşı girişimlerde bulunuldu.
NSW Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Kurdish Lobby Avustralia (KL), İHD Avustralya, KNK Sydney Temsilcsi İsmet Taştan, Federal Parlamentoya ziyarette bulundu. Görüşmede Başbakan Malcolm Turnbull, Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Penny Wong ile İşçi Partisi Milletvekili Peter Khalil de bulundu. Türk devletinin soykırımcı saldırılarının masaya yatırıldığı görüşmede, Avustralyalı heyetten tavır alması istendi. Milletvekili Khalil, “HDP’ye yönelik haksızlığa sessiz kalamayız; bu, Kürt halkının, seçmenlerin iradesine saygısızlıktır. Erdoğan’ın bu tutumuna sessiz kalamayız, AKP hükümeti bu yanlış politikadan derhal dönmeli” dedi.

ATİNA

Yunanistan’daki siyasi partiler, HDP eş genel başkan ve milletvekillerinin tutuklanmasını kınadı.
İktidardaki Syriza, “HDP’lilerin asılsız iddialara dayanarak tutuklanması tamamen politik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Asıl hedef, Türkiye’deki sol-demokrasi güçlerinin ve barış isteyen kesimlerin teslim alınmaya çalışılmasıdır” açıklamasında bulundu.
Antarsiya Partisi de tutuklamaları “halkların demokratik hakkının ihlal edilmesi” olarak değerlendirdi. Açıklamada, “Erdoğan rejimi darbe girişimi bahanesiyle tüm demokratik hakları ihlal ediyor” denilerek, gazete ve televizyonların kapatılması, belediyelere kayyum atanması da örnek gösterildi. Antarsiya, AKP hükümetini kınadığını bildirdi.
Laiki Enotita (Halkın Birliği) ise “Demirtaş, Yüksekdağ ve milletvekillerinin tutuklanmasını kınıyoruz. Kürt halkına ve onun demokrasi mücadelesine dönük bu saldırıya karşı Kürt halkının yanındayız. Bu bir darbe girişimidir. Bir halkın iradesine yapılan bir saldırıdır. Kürt halkı ile omuz omuza mücadeleye hazırız” dedi.
Mecliste grubu bulunan Merkez Parti Enosi Kentron ise Kürt halkı ve HDP’ye dönük hükümetin saldırılarını kınadığını açıklayarak, “Türk devleti tutuklanan milletvekilleri şahsında tüm Kürt halkını düşman gördüğünü göstermiştir. AB Erdoğan’ın bu baskı politikasını durdurmak için yaptırımlar uygulamalıdır. Erdoğan’ın bu politikaları bütün bölgeyi ateşe vermektedir” diye kaydetti.

MELBOURNE

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne’de de siyasi soykırım protesto edildi.
Victoria Kürt Toplum Merkezi üyeleri, Victoria Parlamentosu önünde toplanarak, AKP/Saray rejiminin HDP ve Kürt halkına saldırılarına tepki gösterdi.
Eyleme katılan Yeşiller Partisi Milletvekili Nina Springle, Kürt vekillerin bir an önce serbest bırakılmasını isterken, Kürtlerin mutlaka özgürlüklerine kavuşacağını vurguladı.
Sosyalist Alternatif adına konuşan Sue Bolton da HDP’ye destek mesajı sundu.