Yurt dışında siyasi soykırım protestoları sürüyor

1214

Yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, dayanışma eylemlerini sürdürüyor. AKP/Saray’ın siyasi soykırımının protesto edildiği eylemlerde, Kürt halkı ve HDP’ye dayanışma mesajı gönderildi.

GOTEBORG

İsveç’in Göteborg kentinde siyasi soykırıma karşı bir gösteri düzenlendi.
Göteborg Demokratik Toplum Merkezi, Sol Parti ve Rojava Komitesi’nin çağrısıyla yapılan gösteride bir konuşma yapan Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Hans Linde, birkaç gün önce gittiği Amed’deki izlenimlerini anlattı.
HDP’li milletvekiilleri ve Amed halkının tüm baskı ve saldırılara karşı kararlı bir tutum takındıklarını gözlemlediğini söyleyen Linde, ”Biz ele ele verdik mi AKP hükümeti ve Erdoğan’ı tarihin çöplüğüne atarız. Zafer demokrasi ve özgürlüğe inanların olacaktır” dedi.
Ortalama 500 kişinin katıldığı eylemde, AKP/Saray darbesini protesto eden ve tutuklu HDP’lilerin serbest brakılmasını talep eden sloganlar atıldı.

STOCKHOLM

Nazilerin İsveç’in başkenti Stockholm’de sığınmacı ve göçmenlere yönelik ırkçılığı, işçi sınıfının direnişiyle karşılaştı. Sokaklara çıkan binler, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve faşizme geçit verilmeyeceği mesajını verdi. Kürdistan ve Türkiyeli devrimcilerin de katıldıkları gösterilerde “Kürdistan ile dayanışma”, “Faşist Erdoğan” sloganları atıldı.
İsveç’in en saldırgan ırkçı grubu olan Kuzey Direniş Hareketi, uzun bir süreden beri İsveç’e gelen sığınmacıların durdurulması ve gelenlerin geri gönderilmesi için ülke çapında bir kampanya yürütüyor, Stockholm’de de büyük bir gösteri yapmak için hazırlık yapıyordu.
İsveç’e geçtiğimiz yıl çok sayıda sığınmacının gelmesinden sonra halkın bazı kesimlerinde oluşan hoşnutsuzluğu kullanarak kitlesel bir gösteri yapmak için diğer ırkçı gruplara da kendileriyle birlikte hareket etmeleri ve gösteriye katılmaları çağrıları yaptılar.
Stockholm’e gelen ırkçılar, dün saat 12.00 sularında  Kungsträdgården Parkı’nda parkında toplanarak  ”Yabancı İşgaline Son” parolası ile bir gösteri gerçekleştirdiler.
Demiryolu ve posta çalışanlarını örgütleyen Seko sendikası, İnşaat İşçileri Sendikası, Elektirikçiler Sendikası, Otel ve Restorant İşçileri Sendikası’nında aralarında bulunduğu ırkçılık karşıtı sivil toplum örgütleri de saat 11.00 sularında Sergel Meydanı’nda toplanarak ırkçılık karşıtı bir miting gerçekleştirdiler.
2500 kişinin katıldığı gösteride yapılan konuşmalarda, işçi sınıfı ve İsveç halkının İsveç Hükümeti’nin insancıl bir göçmen politikası izlemesini istediği, faşist ve ırkçı akımların sığınmacılar durdurulması ve sınır dışı edilmesi için sürdürdükleri kampanyalara izin vermeyeceği vurgulandı.
Aynı saatlerde aralarında anarşist, sosyalist ve Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimcilerin de yer aldığı 300 kişilik bir grup da Dışişleri Bakanlığı’nın karşısındaki Opera binasının önünde bir gösteri gerçekleştirdi.
Ciwanên Azad’ın da destek verdiği gösteride bir konuşma yapan İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Ayşe Göktepe, ABD, Avrupa’nın pek çok ülkesinde son yıllarda, ırkçı ve yabancı partilerin güç kazandıklarını, bazı ülkelerde iktidar ortağı haline geldiklerini ve benzeri bir gelişmenin de farklı bir biçimde Türkiye’de yaşandığını söyledi.
AKP’nin Kürdisan’ın pek çok yerleşim birimini yakıp yıktığını ve yüzlerce sivili katlettiğini, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da muhalefeti tamamen susturmak için muhalif tüm medya kuruluşlarını, dernekleri kapattığını son olarak da DBD’li belediye başkanları ve 9 HDP Milletvekillerini tutukladığını hatırlatan Göktepe, Recep Tayyip Erdoğan’ın Hitler’e methiyeler düzdüğüne de dikkat çekti.
Göstericiler, hep birlikte, “Kürdistan’la dayanışma”, “Faşist Erdoğan” “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Kahrolsun Türkiye’deki faşizm” sloganlarını attılar.

VENEDİK

İtalya’nın Venedik kentinde de siyasi soykırım protesto edildi, HDP ve Kürt halkıyla dayanışma mesajları verildi.
Kürdistan Enformasyon Bürosu’nun çağrısına kulak veren Öteki Avrupa Çalışma Grubu, Metal Mekanik Sendikası Fiom, Yeniden Yapılanma Komünist Partisi PRC, Partizanlar Derneği ANPI, Demokratik Hukukçular Derneği ve Öteki Avrupa Laboratuvarı eylem düzenledi. Eylemde “Türkiye faşizmine hayır”, “HDP’ye özgürlük”, “Faşist Erdoğan”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı. Eylemde bildiri de dağıtıldı.

İTALYA

İtalya’da ulusal çapta örgütlü olan Demokratik Hukukçular Derneği Torino, Padova, Bologna, Roma, Napoli bugün açıklama yaparak, siyasi soykırımı ve ÖHD, ÇHD gibi derneklerin kapatılmasını kınadı. Kapatma kararının derhal geri çekilmesinin istendiği açıklamada, tüm hukukçular da eyleme çağrıldı. Avrupa Birliği kurumlarının da devre girmesinin istendiği açıklamada, HDP’li vekillerin de serbest bırakılması gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, 14 Kasım günü AKP faşizmine dikkati çekmek için Roma’da bulunan Yüksek Mahkeme önünde eylem düzenleneceği duyuruldu. Eylem, saat 10.00’da başlayacak.
Açıklamada, İstanbul’da 46 Kürt ve demokrat avukata karşı süren davayı izlemek için de duruşmaya katılım sağlanacağı bildirildi.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana ‘da soykırım saldırıları protesto edildi. Schwarzenbergplatz Meydanı’ndan toplanan binlerce kişi ellerinde HDP bayraklarıyla parlamentoya yürüdü. Dana sonra parlamento önünde bir miting yapıldı.
Yürüyüşte, sık sık Almanca ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Bijî Berxwedane HDP’, ‘Yaşasın HDP’ ve ‘HDP yalnız değildir’ sloganları atıldı. Kürdistan ve Türkiye’de AKP/Saray faşizminin tüm muhalif çevrelere yönelik saldırılarına dikkat çekilen broşürler dağıtıldı.