Yurt dışında Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler sürüyor

1102

Yurt dışında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler sürüyor. Almanya, İtalya, Avustralya, Kanada ve Japonya’daki eylemlerde tecrit protesto edildi ve hükümet uyarıldı.

MUNSTER

Almanya’nın Münster kentinde “Öcalan’la yeniden müzakere başlasın” pankartı altında eylem yapıldı. Kent Meclisi tarafından organize edilen yürüyüş, tren istasyonunun önünden başlayarak Münster Türk Konsolosluğu önüne kadar sürdü. Düzenlenen protesto eylemine yaklaşık 300 kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda AKP ve Erdoğan’ın savaştan beslendiği vurgulandı.

Eylemde sık sık “Katil Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Türk ordusu Rojava’dan defol” sloganları atıldı.

BRAUNSCHWEIG

Almanya’nın Braunschweig kentinde Kürdistanlılar Öcalan için yürüdü. Başta Peine, Hildesheim, Hannover olmak üzere Cellê, Waldsrode DKTM, Ronahî Kadın Meclisi ve Gençlik Örgütü tarafından Öcalan için yürüyüş organize edildi.

Schlossplatz Meydanı’nda başlayan yürüyüşe bini aşkın Kürdistanlı katıldı.

Yürüyüşte sık sık “Erdoğan şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganı atıldı.

NAV-DEM adına bir konuşma yapan Tahir Köçer, hükümeti uyararak, derhal Öcalan ile görüşülmesini istedi.

Halkın özgürlüğünü Öcalan’ın özgürlüğünde gördüğünü söyleyen Köçer, “Önder Apo’nun kılına dokunulursa, dünyayı başlarına yıkarız” ifadesini kullandı.

NAV-DEM Niedersachsen eyalet yönetimi de önümüzdeki günlerde Öcalan için bir dizi eylemin düzenleneceğini duyurdu.

BASILICATA

İtalya’nın Basilicata bölgesinde Dostluk Komitesi Öcalan için eylem düzenledi. Bildiri dağıtımının yapıldığı ve Öcalan’a özgürlüğün istendiği eylemde, ayın 24’ünde Roma’da yapılacak merkezi eyleme katılım çağrısında bulunuldu.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Kürt Kültür Derneği halk toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını HDP Milletvekili Kemal Aktaş yaptı.

Aktaş, Öcalan ile görüşme gerçekleşene kadar eylemde olacaklarını belirtti.

MELBOURNE

Melbourne’de Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.

Avustralya’nın Melbourne kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi. Eyalet Kütüphanesi önündeki Victorya Kürt Demokratik Toplum Merkezi NAV-KURD tarafından Öcalan için stant açıldı, bildiri dağıtıldı.

NAV-KURD Meclis üyeleri ve Kürt Kadın Derneği yöneticilerinin katıldığı eylemde binlerce bildiri dağıtılarak çevrede açılan standa ilgi duyan Avustralyalılara Kürdistan’daki gelişmeler ve Öcalan üzerinde yürütülen tecrit anlatıldı.

Eylem sırasında özellikle DAİŞ’e olan öfkelerinden dolayı bazı Avustralyalılar maddi ve manevi destek vermek istedi.

TORONTO

Toronto Kürt kurumlarının başkanları eski çalışma bakanı ve Muhafazakar Partinin genel başkan adayı Kellie Leitch ile bir araya geldi. Kürdistan’ın 4 parçasından temsilcilerinin yanı sıra Toronto demokratik Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Gürkan Ormangören de katıldı.

Toronto’daki Kürt kurumların başkanları, eski Çalışma Bakanı ve Muhafazakar Parti’nin Genel Başkan Adayı Kellie Leitch ile görüştü. Görüşmede Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit de gündeme getirildi.

Kellie Leitch, Toronto Demokratik Kürt Halk Meclisi’nin 13 Eylül’de başlatacağı açlık grevini ziyaret edeceğini ve durumu hem Kanada Parlamentosu’na, hem de Kanada kamuoyunu taşıyacağını belirtti.

JAPONYA

Japonya’da Öcalan’a dönük tecrit ve Türk devletinin işgaline karşı yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşte yapılan açıklamada, Türk devletinin DAİŞ çeteleriyle ilişkide olduğu ve Kürt halkının kazanımlarını hedeflediği kaydedildi.

Darbe girişiminin ardından Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin kaygıların arttığına vurgu yapılan yürüyüşte, “Öcalan’ın yaşam hakları elinden alınarak ağır tecrit uygulanmaktadır. Kürt halkının iradesi olan Öcalan’ın içinde bulunduğu bu durum kabul edilemezdir. 50 gönüllü siyasetçinin ve aydının 5 Eylül itibarıyla başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi selamlıyoruz” denildi.

Yürüyüşte yapılan açıklamada, bir an önce Öcalan ile görüşülmesi ve çözüm masasına dönülmesi istendi.