Yurt dışında ‘9 Ekim’ protestoları sürüyor

578

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük Uluslararası 9 Ekim Komplosu protesto edilmeye devam ediyor. Fransa, Danimarka ve Kanada’daki Kürdistanlılar, komployu ve tecridi protesto etti, Öcalan’ın özgürlüğünü istedi.

Fransa’nın Normandia bölgesinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim Komplosu yürüyüşle protesto edildi.

Mantes la Jolie Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde yapılan eyleme yüzlerce Kürdistanlı katıldı.

Mantesla Jolie Garı önünde başlayan yürüyüşte, “Öcalan’a özgürlük” pankartı taşınarak, tecridi anlatan bildiriler dağıtıldı.

Merkez tarihi kilise önünde ise bir miting düzenlendi. Mantes la Jolie DTKM eş başkanları yaptıkları konuşmalarda, “Önderliğimizin özgürlüğü için her gün alanlarda olacağız, çünkü Önderliğimizin özgürlüğü tüm Kürdistan’ın özgürlüğüdür” denildi.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 9 Ekim Komplosu protesto edildi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

Sévé Kadın Meclisi “Hebuna reberti xwebuna me ye be Serok jiyan nabe” şiarıyla bir çadır açtı ve burada komployu protesto etti.

Ayrıca “Fredom for Öcalan” yazılı, üzerinde Öcalan’ın resminin olduğu balonlar uçuruldu ve dağıtıldı.

Açılan özgürlük çadırında Öcalan’ın ve Kürdistan’ın durumunu anlatan bildiriler de dağıtıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda, Öcalan özgür olana kadar Kürt halkının eyleminin süreceği ifade edildi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde Demokratik Kürt Halk Meclisi, 9 Ekim Komplosu’nu protesto etti.

Kentin en işlek caddesi Yonge&Bloor’da toplanan Kürdistanlılar, “Öcalan’a özgürlük”, “Seninleyiz Öcalan”, “Faşist Erdoğan”, “Kürdistan’a özgürlük” sloganları attılar.

Dundas&Yonge’da yapılan basın açıklamasında, Türkiye’nin insanlık suçu işlediğine ve tecride dikkat çekilerek, Kanada devletinin sorumluluk alması istendi.

ATİANA

Atina Halk Meclisinin çağrısı üzerine uluslararası Komplonun protesto edilmesi amacıyla başlatılan 3 günlük yürüyüş Türk Konsolosluğu önünde yapılan yürüyüşle sonlandırıldı.

Lavrion’dan başlayan yürüyüş Markopolo,Keratia, Kalitea, Markopolo, Peania, Agia Paraskevi güzergahında devam etti. Atina’da toplanan Kürdistanlılar ile Syntagma Meydanı’nda buluşan eylemciler Türk Konsolosluguna doğru yürüyüşe geçti.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşe , Yunanlı örgüt ve kurumlarda destek verdi.

Kürt Siyasetçi Kendal Semsur yaptığı konuşmada, uluslararası komployu kınadı ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti. PYD, HDP, Navenda Canda Kurdistan, Yunanlı Anarşistler, Sosyalistler adına da birer konuşma yapıldı.

Eylem atılan “Elefteria Öcalan, Zto Ocalan,Biji Serok Apo” sloganları ile son buldu.