YPG Basın Merkezi Üyesi yiğit devrimci Fîraz Dağ(Mehmed Aksoy) Reqa’da şehit düştü

1173
Çok genç yaşlarda Kürdistan özgürlük mücadelesine katılan Mehmed Aksoy YPG Basın Birimi çalışmalarına katılmak üzere İngiltere’den özgür vatan topraklarına mücadeleye gitti. Mehmed Aksoy (Fîraz Dağ) DAİŞ alçaklarının Reqa’daki sinsi saldırısında şehit düştü.

Fîraz Dağ (Mehmed Aksoy) yoldaşın ailesi Türk sömürgeciliğinin baskıları sonucu  Avrupa’ya göç etmek zorunda kalmıştır.   Mehmet Aksoy  Londra’da büyümüş  okula gitmiş ve  üniversite bitirmiştir. Genç yaşlardan itibaren halkının mücadelesine gönül vermiştir.  Kapitalizmin beşiği İngiltere’de  kendini ve devrimci değerleri koruyarak halkımızın kurumlarında özgürlük ve demokrasi için özgürlük mücadelesinden yerini almıştır. İngiltere’de yaşadığı tüm dönem boyunca  Başta Rojava ve Şengal olmak üzere Kürt özgürlük mücadelesini  ve halkımızın taleplerini anlatma ve tanıtmak için özverili bir çaba ile mücadele etmiştir. Usanmadan, yılmadan ve hiçbir görevi reddetmeden görev ve sorumluluklarını yerine getirmiştir. İngiltere toplumunun bilgilendirilmesi ve diplomatik çalışmalarda medya vb. araç gereçleri de kullanarak başarılı performans sergilemiştir.

Kurdish Question (Kürt Sorunu) adlı internet gazetesi üzerinden on binleri Kürdistan’daki  gelişmeler ve mücadeleyle ilgili aydınlatmıştır. Edebiyat ve kültür çalışmalarında eğitimini tamamlayan Fîraz Yoldaş bir çok dizi, kısa film, şiir ve öykü çalışması yapmıştır. Basın yayın alanına olan ilgisinden dolayı kendini özgürleştirdiği Kürdistan’a giderek YPG basın yayın çalışmalarına katılmıştır.
Fîraz yoldaş yüreğiyle, mücadelesiyle mücadeleye Avrupa’da yaşadığı yıllarda da dört elle sarılarak hep mücadelenin orta yerinde olmuştur. Rêber Apo’nun felsefesine olan inancı onu cesaretle mücadelenin merkezine, Kürdistan’ın özgür vatanın topraklarıyla buluşturdu. Sistemin tüm nimetlerini ve kişisel çıkarları değil halkının ve insanlığın özgürlüğü esas alarak örnek bir kişilik ve aydın olarak hakikatin ve özgürlüğün öncüsü olmuştur.

Fîraz yoldaşın biz yurtdışında mücadele eden Kürdistanlılar ve devrimcilere verdiği en büyük mesaj belki de şuydu; hakikatlere gözünüzü açın, sistemin göz boyayan hayallerinden kurtulun, gerçekleri tanıyın ve özgürleşin.

Kürdistanın dört bir tarafındaki işgale, sömürgeciliğe ve DAIŞ gericiliğine karşı mücadelede yerini alan Fîraz yoldaş 26 Eylül günü sabah saatlerinde Rakka’da görevdeyken barbar DAIŞ çetelerinin saldırısında şehadete ulaştı.

KCDK-E Olarak Mehmed Aksoy yoldaşın  saadetinden ötürü  tüm halkımızın ve ailesini başı sağolsun. Özgürlük ve demokrasi şehidi Mehmed Yoldaşa sözümüz; senin özgürlük yürüyüşünü zaferle taçlandırana kadar tereddütsüz şekilde mücadele diyerek özgürlük yürüyüşünü sürdüreceğiz.

KCDK-E Eş Başbakanlık Divanı
28 Eylül 2017 / Belçika