YJK-E’den 30 Temmuz yürüyüşüne katılım çağrısı

1158

3 Ağustos 2014 Şengal Soykırımı’nın ikinci yıl dönümü nedeniyle 30 Temmuz 2016 Cumartesi günü Ezidi kadınların öncülüğünde Almanya’nın Bielefeld şehrinde merkezi bir yürüyüş yapılarak soykırım kınanacak.

Yürüyüşü Ezidi Kadın Çatı Örgütü (SMJÊ), NAV-YÊK ve Ezidi Gençlik Kurumu (HCÊ) organize ederken, Kürt Kadın Barış Bürüosu (CENİ), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Yekitiya Jinên Kurdistanê- Elmanya (YJK-E), Ezidi-Kürt Şarkıcı ve Sanatçılar Platformu (PHKÊ), HÊVÎ e.V, Utamara, NAV-DEM, FEDA,YXK, Civanen Azad, CİK, Die Linke gibi onlarca kurum ve kuruluş da destek sunuyor.

YJK-E yaptığı açıklamada  başta Almanya’da yaşayan Kürdistan’lı kadınlar olmak üzere tüm devrimci ve demokrat çevreleri yürüyüşe güçlü katılmaya ve Ezidi halkıyla dayanışmaya çağırdı.

Büyük Ezidi ve Şengal Yürüyüşü 30 Temmuz 2016 Cumartesi günü saat 13.00’de Universität Bielefeld, Universität Strasse 25, 33615 Bielefeld adresinde start alacak.

3 Ağustos 2014  günü Şengal’de yaşayan Ezidi halkı IŞİD çetelerinin saldırmasıyla büyük bir soykırımla yüz yüze kalmıştı. Bu soykırımda 3000’i aşkın Ezidi katledilirken on binlercesi de yaşadıkları toprakları bırakarak yollara düşmüş, dağlara sığınmayı başaranların bir kısmı da başta çocuklar olmak üzere açlık ve susuzluk sebebiyle hayatlarını kaybetmiş, çetelerin eline sağ olarak geçen kadın ve çocuklar pazarlarda  köleolarak satılmıştı. Hala çetelerin elinde tutsak olarak bulunan bir çok kişinin de akıbeti bilinmiyor.