‘Yeter Polat Davası’nın peşini bırakmayacağız!’

539

Berlin’de, eşi tarafından katledilen Yeter Polat için düzenlenen eylemde, “Kadınlar çaresiz değil” mesajı verildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt ve Alman kadınlar, mahkeme binasının önünde bir protesto mitingi düzenledi. DEST DAN Kadın Meclisi üyesi kadınlar, Yeter Polat davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirttiler.

Almanya’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında eşi Mehmet Emin Pehlivan tarafından katledilem, beş çocuk annesi Kürt kadın Yeter Polat’ın davası başkent Berlin’de devam ediyor. DEST DAN Kadın Meclisi üyesi kadınlar, her duruşma günü Turm Str’de bulunan mahkeme binasının önünde eylem yapıyor.

Teknik nedenlerden dolayı ertelendiği açıklanan duruşma saatinde Kürt ve Alman kadınlar, eylemleriyle Yeter Polat Davası’na sahip çıkmanın yanı sıra, kadına dönük şiddeti de protesto etti.

KARDEŞLERİ: ÇARESİZ DEĞİLİZ

Protesto mitingine Polat’ın kardeşleri ve Alman kadın aktivistler de katıldı.

Yeter Polat’ın kardeşleri İslim Polat, Derya Polat, Muazzez Daş ve Murat Polat birer konuşma yaptı. Kardeşler, özellikle DEST DAN Kadın Meclisinin cinayetin ilk gününden itibaren ve dava sürecinde de kendilerini yalnız bırakmadığını belirterek, “Kadınlarımız çaresiz değildir. Bize sahip çıkacak kurumlarımız var. Şiddet gören kadınlarımız bunu bilmelidir” dediler.

‘TÜM KADINLARIN ORTAK DAVASI’

Sosyalist Kadınlar Birliği adına Seher Yeter de, “Bu dava bütün kadınların ortak davası, erkek şiddetine ve her türlü gericiliğe karşı sonuna kadar omuz omuza mücadele edeceğiz” dedi.

TJK – E adına da Nupel Munzur bir konuşma yaptı. Munzur, “Yeter Polat ve diğer tüm şiddet kurbanı kadınların davasının takipçisi olacağız. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak” diye belirtti.

Yeter Polat Davası’nın sonraki duruşmaları 7-13 ve 14 Aralık’ta görülecek.