Wiesbaden ve Marsilya’da 10 Aralık yürüyüşü

1363
ANF Images

Almanya’nın Wiesbaden ve Fransa’nın Marsilya kentinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle eylemler düzenlendi.

WIESBADEN

Almanya’nın Wiesbaden kentinde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü için bir yürüyüş düzenlendi. Wiesbaden HBF’den Parlamento önüne kadar bir yürüyüş düzenlendi.

Eylemde HDK-Avrupa adına bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Mehmet Emin Yıldız; “10 Aralık 1948’de devletlerin kendileri imzaladığı bu sözleşmede başta imzası olan devletler uymadılar. Yoksul halkların farklı kimlik ve inanç grupların özgürlüklerini, yaşam ve varlık haklarını bir bir ihlal ettiler. Katliamlara, savaşlara göz yumdular” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni imzalayan Türk devletinin her türlü ulusal ve uluslararası hukukun ve demokrasinin askıya alındığı dünyanın gözü önünde başta Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak ve diğer öz yönetim direnişlerindeki şehirlerde katliam gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldız şöyle devam etti: “Dünya AKP faşizminin insafsızca saldırılarına seyirci kaldı. Tüm bu insanlık dışı uygulamalar yapılırken ve Bodrumlarda insanlık cayır cayır yakılırken sustular ve onayladılar. Yine AKP devletinin DAİŞ çetelerini destekleyip güçlendirmesine göz yumdu.

Türk devleti ve AKP faşizmi milyonların oylarıyla seçilmiş milletvekilleri, belediye eş başkanları, siyasetçiler hukuksuzca tutuklanmakta, aydınlar, akademisyenler ve topluma muhalif herkese baskı uygulanmaktadır. Bunun için birlik zamanıdır ve herkes bu birlik içinde olmak zorundadır. Bu birlikte olmayan AKP yanındadır bizim için.”

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de 10 Aralık vesilesiyle bir yürüyüş düzenlendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlüğün de talep edildiği yürüyüşte Türk devletinin Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Bildirilerin de dağıtıldığı eylemde kitle sık sık, “Öcalan’a özgürlük” sloganları attı.

Eylemciler, “Önderliğimiz için her gün alanlarda olacağız” diyerek eylemlerini sonlandırdı.