Wesseling’te halkla buluşma gecesi

548

Weseling’de yaşayan Kürdistanlılar halkla buluşma gecesi düzenledi.

Almanya’nın Bonn kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Wesseling Komitesi, bir gece düzenledi. Wesseling ve Bonn çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları gecede buluştu.

Gecede sahne alan sanatçılar; Ozan Şemdin, Sipan Xelat, Kewe, Kurde, Roj Eli, Yücel Köroğlu ve Koma Saz Wesseling müzik şöleni sundu ve Kürdistan’ın farklı yörelerinden folklor göstereside yapıldı.

Geceye katılan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da bir konuşma yaptı.

Faysal Sarıyıldız “Kobanê’den, Reqqa’ya, Şengal’e, Güney Kürdistan’a birçok alanda şu an şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu savaş, Kürdistan’la da sınırlı değildir. Musul’dan Suriye’ye, Arabistan’a kadar bütün Ortadoğu bir savaş alanıdır. Kürtler öncülüğünde sadece Erdoğan’a karşı değil, yüzyıllardır kendini sistemleştirmiş zulme karşı da direniş veriliyor” dedi.

Sarıyıldız, kaosun giderek krize dönüştüğü bölgede, eşit, özgür, demokratik bir programa sahip olanların Kürtler olduğunu vurgulayarak, çözüm gücünün Kürtler olduğunu belirtti.
Sarıyıldız konuşmasının devamında şunları belirtti: “Kürt, Süryani, Asuri, Arap, Türk Müslüman, Hristiyan bütün aidiyetler Kürt halkının öncülüğünde verilen direnişle korunmaktadır. Bu büyük bir anlam ifade ediyor, kırk yıllık emek ve ağır bedellerle ulaşılan kazanımlardır.”

Gece, çekilen halaylar ve müzik şöleniyle akşam geç saatlere kadar sürdü.