Viyana’da yürüyüş ve Başbakanlık ile görüşme

1071

Ayrıca dün bir heyet de Avusturya Başbakanlığı ile bir görüşme yaparak, Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla Avrupa’daki eylemler sürüyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da Opera binasından Stephanplatz’a bir yürüyüş düzenlendi.

Sık sık, “Yaşasın Öcalan”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Yaşasın YPG”, “Yaşasın YPJ” sloganlarının atıldığı yürüyüşte bildiriler de dağıtıldı.

Yürüyüş, Stephanplatz’da düzenlenen bir miting ile sona erdi. Mitingde yapılan konuşmalarda Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekildi ve 15 Ağustos Diriliş Bayramı’nın yıl dönümü ile Minbic’in özgürleştirilmesi kutlandı.

BAŞBAKANLIK BİNASINDA GÖRÜŞME

Öte yandan 11 Ağustos günü Avusturya Başbakanlık binası önünde yapılan eylem ardından dün bir heyet yetkililerle görüştü.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve özellikle 15 Temmuz Darbe girişiminden bu yana İmralı adasında yoğun hareketliliğin olduğuna dikkat çekilen görüşmede, Öcalan’dan haber alınamadığı dile getirildi.

Tecride ilişkin bir dosyanın da sunulduğu görüşmede Avusturyalı yetkililer, dosyayı inceleyecekleri ve gelişmeleri takip edeceklerini belirtti.