Venedik’te ‘Öcalan’a Özgürlük’ eylemi

691

İtalya’nın Venedik şehrinde “Öcalan’a Özgürlük” eylemi düzenlendi.

Venezia Kürt Komitesi, Rifondazion Komünist Partisi, Fiom, Anarşist Kültür Merkezi ve Demokratik kuruluşları ortaklaşarak “Öcalan’a Özgürlük” eylemi düzenledi. Eylemciler, Öcalan’a özgürlük, Ortadoğu’ya barış talebinde bulundu.

Kampo San Ceremia Meydanı’nda toplanan eylemciler, Erdoğan iktidarının, Kürtler üzerindeki imha ve inkar politikalarının, DAİŞ ile olan kirli işbirliğinin; Rojava ve Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiğini belirttiler.

Eylemde konuşma yapan Marko Sandi “Erdoğan Bakur ve Rojava Kürdistan’ında Kürtlere karşı her türlü siyasi ve askeri yöntemlerle yok etmek istiyor. Ancak Kürt halkı Öcalan’ın ideolojik paradigması ışığında büyük bir direniş geliştirerek Erdoğan ve DAİŞ faşizmine karşı gereken cevabı vermiştir” dedi.

Ardından söz alan HDP Milletvekili Tuğba Hezer ise Erdoğan iktidarının 7 Haziran, 1 Kasım ve 16 Nisan referandum oylamasında izlediği faşizan politikalara dikkat çekti. Hezer, HDP üzerindeki baskı ve tutuklamalara da değindi.

Hezer, Mussolini ve Hitler faşizmini hatırlatarak “İtalyanlar faşizmin ne olduğunu en iyi bilen halklardan biridir. Şimdiye kadar Kürtleri haklı mücadelesinde yalnız bırakmayan İtalyan dostlarımızı enternasyonal dayanışmayı genişleterek Erdoğan faşizmine karşı gereken dayanışmayı göstereceklerine inanıyoruz” dedi.

Eylemciler yapılan konuşmaların ardında yürüyüşe geçerek Venedik’in tarihi ve turistik merkezi olan Büyük Kanal (Canale Grande) üzerinde bulunan Scalzi Köprüsüne İtalyanca “Öcalan’a özgürlük, Erdoğan’a karşı IŞİD’e karşı Ortadoğu’ya barış ve demokrasi” yazılı pankartlar asarak sis meşalesi yaktılar.

PKK ve Öcalan flamalarının taşındığı eylemde sık sık “Öcalan’a özgürlük, Viva Öcalan, Viva Kürdistan” sloganları atıldı.