Van’da 9’uncu gün: Suçlu iktidar ve kayyumlardır

159
ANF Images

Van’da büyükşehir belediyesinin gasp edilmesine karşı dokuzuncu gün yeniden oturma eylemi yapıldı.

Eylem, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binasının önünde gerçekleşti.

Oturma eylemine HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ile milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Abdullah Koç, Hüseyin Kaçmaz, Habib Eksik, Pero Dündar ve Şevin Coşkun, belediye eşbaşkanları, barış annelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

HDP’liler adına açıklamayı Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı. Taşdemir, “Bin yılda geçse bu kayyum zihniyetine karşı duracağız. Bugün Kürt düşmanlığı ve inkarı üzerinden iktidar yaşadığı krizi ortadan kaldırmak istiyor” dedi.

Taşdemir, “İktidar, Kürt halkının iradesine saldırarak, faşizmle ayakta durmaya çalışıyor. Kürt düşmanlığı üzerinden yürütülen hiçbir politika kazandırmadı, kazandırmayacak” diye ekledi.

Kürt halkının iradesine karşı “siyasi darbe” yapıldığını belirten Taşdemir, bu darbenin aynı zamanda Türkiye demokrasisine, barışına, adaletine ve sandığına karşı yapıldığını söyledi.

Kayyum atayanların gidip Urfa, Adıyaman ve Antep belediyelerini araştırmasını isteyen Taşdemir, “Hangi çetelere yardım ettikleri ortaya çıkacak. Bir suçlu varsa, bu, kayyumlardır, iktidardır, halkın parasını çalanlardır” dedi.

Açıklamanın ardından HDP’liler oturma eylemi yaptı. HDP’liler daha sonra “Direne direne kazanacağız”, “Van halkı uyuma iradene sahip çık”, “Kayyum gidecek biz kalacağız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla dokuzuncu gün eylemlerine son verdi.