Uluslararası İmralı Heyeti’: CPT’yi göreve çağırıyoruz

1019

Mektupta, “Türkiye önemli bir süreçten geçiyor ve Öcalan ile hiç bir izne tabii olmadan görüşebilen ve sorumluluğu olan CPT’yi göreve çağırıyoruz. CPT sorumluluğu gereği belirsizliği ve endişeyi giderme temelinde bir an önce devreye girmelidir” denildi.

Essa Moosa, Prof. Kariane Westrheim, Rahip Joe Ryan ve ABD’li yazar ve yayıncı Janet Biehl’in de aralarında olduğu Uluslararası İmralı heyeti, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminden sonra yapılan görüşme başvurularının reddedilmesine CPT’nin dikkatini çekmek amacıyla açık bir mektup gönderdi.

Uluslararası İmralı Heyeti’nin mektubu şöyle: “Sizlerin de takip ettiği gibi, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde başarısız bir askeri darbe gerçekleşti. Daha şimdiden bu darbe girişiminin yaratacağı önemli sonuçlar olacağı görülmektedir.

Tayyip Erdoğan bundan bir yıl önce, Kürtlere karşı savaşı şiddetlendirip, orduyu Kürt şehirlerinde savaşa sürme kararı verdiğinde, aslında esas darbe mekaniği de harekete geçirilmişti. Kürt şehirleri yakılıp yıkılmış, milletvekili dokunulmazlıkları da kaldırılmış, belediye eşbaşkanları tutuklanmış, görevden alınmış ve çalışamaz hale getirilmiştir. Kürdistan’da hiçbir darbe döneminde olmayan baskı ve uygulamalar gerçekleştirilmiştir. 15 Temmuz darbe girişimine, AKP’nin Türkiye ve Kürdistan’da izlediği bu vahşet ve anti demokratik politikalar yol açmıştır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; 7 Haziran 2016 seçim sonuçlarına riayet edilseydi ve çözüm süreci devam etseydi, bu darbe girişimi olmazdı. Kürt sorununun çözümsüzlüğü ve demokratikleşmeme Türkiye’de her zaman darbelere zemin olmuştur.

Darbe girişimi ve sonraki gelişmeler çok kritik bir düzeyde seyrediyor. Erdoğan tarafından karşı darbe mekanizması devreye sokulmuştur. Bu kritik durumda Sayın Abdullah Öcalan’ın durumu temel endişe konusudur. Bu endişe hem ailesi hem de Kürt halkı ve kamuoyunda yüksek bir düzeye varmış bulunuyor. Maalesef hükümetin yaklaşımları belirsizliği ve endişeyi giderecek bir düzeyde değildir.

Sayın Abdullah Öcalan çok önceleri gerek avukatları, gerekse devlet ve HDP heyetleri ile yaptığı görüşmelerde, sürekli ‘darbe kliği’ ibaresini kullanarak bu tehlikeye işaret etmiştir. Darbe tehlikesinin olduğunu sürekli dile getiren ve bunun farkında olan Sayın Öcalan, elbette bu kliğin hedefinde de olur. Emniyet binalarını, Külliyeyi, Meclis’i bombalayan bir yapının, Sayın Abdullah Öcalan’a da zarar verebileceği tehlikesi akla gelmektedir.

Her ne kadar hükümet kanadından HDP’ye bilgi verilmiş ise de bu tatmin edici değildir. Acilen avukatlar ve HDP Heyeti’nin İmralı’ya gidişine izin verilmelidir. Kürt toplumunun bu anlamda yani İmralı ile temas konusunda büyük bir beklentisi bulunmaktadır. Milyonlarca insanın irade olarak kabul ettiği Öcalan’ın hakları gasp edilmektedir. Bu milyonlara karşı da bir saygısızlıktır. Şu anda derhal görüşme yapılması gerekiyor.

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor ve Öcalan ile hiç bir izne tabii olmadan görüşebilen ve sorumluluğu olan CPT’yi göreve çağırıyoruz. CPT sorumluluğu gereği belirsizliği ve endişeyi giderme temelinde bir an önce devreye girmelidir.

Hem kendisi görüşmeli hem de Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi için girişimde bulunmalıdır.

Kamuoyunun ve bizlerin Sayın Öcalan’ın can güvenliği konusunda haklı ve doğal kaygıları vardır. Bizim bu kaygılarımız giderilinceye kadar taleplerimizde ısrarlı olacağız. Olağanüstü gelişmelerin ve kritik durumların yaşandığı bir ortamda CPT’nin işi ağırdan alması, belirsizliği giderecek bir uygulama içerisine girmemesi Kürt halkındaki kaygıyı daha da derinleştirecektir. Bu kaygımız son derece haklı, insani ve yerinde olan bir kaygıdır.

Bu kaygılar ancak ve ancak Sayın Öcalan ile yüz yüze görüşülerek giderilecek kaygılardır. Bunun için bir an önce devreye girmenizi talep ediyoruz.”

Mektupta imzası bulunan Uluslararası İmralı heyeti üyeleri:

Essa Moosa, Uluslararası Barış ve Uzlaşı İnisiyatifi

Prof. Kariane Westrheim Bergen, Üniversitesi Profesörü ve Avrupa Birliği Türkiye Sivil Komisyonu Eşbaşkanı

Rahip Joe Ryan Barış ve Adalet Komisyonu üyesi

Thomas Jeff Miley, Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi

Federico Venturini, Leeds Üniversitesi öğretim üyesi

Radha D’Souza, Westminster Üniversitesi öğretim görevlisi

Janet Biehl, yazar / yayıncı ABD

Francesco Andrade Velasco, Ekvator eski Kültür Bakanı

Andrej Hunko, Almanya Parlamentosu üyesi

Dimitri Roussopoulos, sosyal-ekoloji enstitüsü eş kurucusu

Eirik Eiglad, yazar ve yayıncı

Lucena Gonzalez Edgar de Jesus, Venezuela ulusal meclisi üyesi