Üç ülkede ‘Şengal Katliamı’ protestosu

559

DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’teki Êzidîlere dönük katliamı, yurt dışında da protesto edilmeye devam ediyor.

Eylemlerde Şengal’in statüsünün tanınması da istendi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Şengal Katliamı kınandı.

Şangal katliamını kınamak için Berlin’de miting yapıldı. Berlin Êzidî Kadın Meclisi (Binevş Adesa) ve Berlin Êzidî Derneği tarafından organize edilen mitinge; Berlin NAV-DEM, DEST-DAN Berlin Kadın Meclisi, PYD Berlin Ve Alman Kadın Grubu da destek verdi. Brandanburger Tor’da yapılan miting sırasında katliamı kınayan pankart ve dövizler taşınırken, yüzlerce bildiri dağıtıldı.

Berlin Êzidî Kadın Meclisi adına açılış konuşması yapan Nujiyan Günay, dünya insanlığını Şengal’e sahip çıkmaya ve Şengal’in özerkliğini tanımaya çağırdı.

DESTDAN Berlin Kadın Meclisi ve Berlin MAV-DEM adına yapılan konuşmalarda katliam kınandı. Berlin NAV-DEM Eş Başkanı Yeko Ardıl yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şengal insanlığın onurudur. Şengal’i düşmana teslim eden yerli işbirlikçileri tarih asla unutmayacaktır. Êzidîlik Kürdistan’ın yüz akı ve ahlakıdır. Soykırımı lanetliyoruz.”

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentindeki eyalet parlamentosu önünde Kürtler, dostları ve demokratik kurum temsilcileri Şengal Katliamı’nı kınadı.

Eylemde, yeni soykırımların önlenmesinin Kürt halkının birliğiyle mümkün olacağına dikkat çekildi.

Eylemde yapılan açıklamalarda, AB devletleri de soykırıma sessiz kaldıkları için kınandı. Şengal’de yaşananların hâlâ soykırım olarak tanınmamasına da tepki gösterilen açıklamalarda, soykırımın ve Şengal’in statüsünün bir an önce tanınması istendi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde Ronahi Kadın Meclisi ve Rotterdam Kadın Komünü öncülüğünde, SKB ve Demokratik Kürt Toplum Merkezinin katılımı ile Şengal Katliamı’nın protesto edildiği bir eylem düzenlendi.

Den Haag Belediyesi binasının önünde yapılan eylemde Şengal Katliamı ve katliamda DAİŞ tarafından savaş ganimeti olarak esir alınan, tecavüz edilen ve köle pazarlarında satılan kadınlar için hazırlanan bildiri okundu.

Eylemde okunan bildiride, KDP’nin işbirlikçi rolüne dikkat çekildi.

Sessiz protestonun hakim olduğu eylemde kadınlar beyaz kefen giyerek’ “Şengal’ı Unutmayın! Şengal Kadınlarının Özgürlüğü, İnsanlığın Özgürlüğüdür” pankartı ile kadın kırımına vurgu yaptı.

Eylemde ‘Êzidî kadın kırımına hayır’, ‘Êzidî kadınlarına özgürlük’, ‘Êzidî kadınları onurumuzdur’ sloganları atıldı.

Eylem; katliamın başladığı saat 11.15’te çalınan siren eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşu ile bitirildi.

ATİNA

Yunanistan’in başkenti Atina da bir araya gelen Kürdistanlılar, Şengal Katliamı için anma etkinliği düzenledi ve açıklama yaptı.

Yunanistan Halk Meclisi adına yapılan açıklamada, Êzidîler üzerinde yıllardır sürdürülen soykırım politikasının Şengal’de DAİŞ eliyle sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

Binlerce kişinin katledildiği ve köle olarak esir alındığına dikkat çekilen açıklamada, bu vahşete dolaylı-dolaysız destek olan KDP de kınandı.

Açıklamada Êzidî halkıyla dayanışma çağrısı da yapıldı.