Üç ülkede Öcalan’ın özgürlüğü haykırıldı

1130

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlerini sürdürüyor.

GROSSETO

İtalya’nın Grosseto kentindeki Castel Del Piano kasabasında, 15 Ağustos kutlaması yapıldı.

Kutlamada konuşan Kürt Siyasetçi İdris Güzel, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kırılması için 15 Ağustos çizgisinde direnmenin gerektiğini belirtti.

Sanatçı Serhado’nun da sahne aldığı kutlamaya Castel Del Piano’nun belediye başkanı da katıldı ve Kürtlerin DAİŞ’e karşı mücadelesine hayran kaldığını anlattı.

MELBOURNE

Avustralya’nın Melbourne kentinde de Kürtler ve dostları, Öcalan’ın özgürlüğü için alanlara indi.

Victoria Kürdistanlılar Demokratik Toplum Merkezi NAV-KURD tarafından organize edilen eylem, Federasyon Meydanı’nda düzenlendi. Eyleme Kürt Kadın Derneği, Kürdistan İçin Avustralyalılar ve Anadolu Kültür Merkezi de katılarak destek verdi.

Eylemde KNK adına söz alan Mahmut Kahraman, Öcalan’ın özgürlüğünün Kürtlerin ve Ortadoğu’nun özgürlüğü anlamına da geldiğine dikkati çekerek, Öcalan özgür olana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Hozan Xanemir ise Öcalan’ın Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye halklarına demokratik çözüm projesi sunduğuna vurgu yaptı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Villeneuve Saint Georges Demokratik Toplum Merkezi, Öcalan’ın özgürlüğü için Villeneuve saint Georges Belediyesi önünde bir miting gerçekleştirdi.

Mitingde konuşan CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl, “Önderliğimize dönük bu tecrit Kürt halkı için savaş sebebidir. Önderliğimizden haber alana kadar Fransa’da yaşayan Kürdistanlıların tek gündemi Önderlik olmalıdır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar devamlı eylem halinde olalım” dedi.

Kadınların yoğun katılım sağladığı mitingde Öcalan’ın flamaları taşındı.