Tv ve radyoların kapatılması Wuppertal’da protesto edildi

844

Erdoğan-AKP iktidarının Kürt ve muhalif kanalları kapatması, Wuppertal kentinde yapılan kitlesel eylemle protesto edildi.

 

Almanya’nın Wuppertali kentinde, AKP iktidarının Kanun Hükmünde Kararnameler ile muhalif televizyon ve radyoların yayınlarının durdurulması ve Kuzey Kürdistan’da belediyelerin saray çeteleri tarafından işgal edilmesi, kitlesel eylemle protesto edildi.

Wuppertal Viyan Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Ctiy Arkaden önünde toplanan kitle, “Özgür Basın Susturulamaz” sloganını atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “Çocuk katili Erdoğan, “Terörist Türkiye“, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kürdistan faşizme mezar ılacak“, “Jin jiyan azadî“, “Bijî Serok Apo“ ve “PKK halktır halk burada“ sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada,  AKP/Erdoğan iktidarının uyguladığı şiddet ve baskılara karşı, Kürt kadınları olarak sürekli alanlarda olacakları vurgulandı.  “Bu hukuksuz uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Kürt halkının iradesini kimse yok sayamaz” denildi. Açıklamada ne pahasına olursa olsun AKP ve Erdoğan’ın baskılarına boyun eğmeyerek mücadelenin yükselteceğinin altı çizildi.