‘Türkiye Efrîn’de Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor’

475

Cenevre Belediyesi, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgalci saldırılarını kınadı ve saldırılarda Cenevre Sözleşmesinin ihlal edildiğini belirtti.

Türk devletinin Efrîn’e başlattığı işgal girişimine yönelik bir tepki de Cenevre Şehir Belediyesi yönetiminden geldi. Belediye Başkanlığı adına yapılan yazılı açıklamada, Türk devletinin Efrîn’e işgalci saldırıları kınanırken, “Cenevre Belediyesi olarak, Cenevre Sözleşmesinin Türkiye tarafından ihlal edilmesini kabul edemeyiz” denildi.

‘SİVİLLER HAYATINI KAYBETTİ’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk devletinin Efrîn’e yönelik yaptığı hava saldırıları ile sivilleri ve mülteci kamplarını hedef alması, Uluslararası Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geliyor. Suriye’de süren savaş süresince Efrîn’e yoğun bir mülteci akını oldu. Efrîn nüfusu bu göçle iki katına çıkacak bir düzeye geldi. 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren Türk ordusu, Efrîn ve ilçelerine yönelik yoğun bir bombardıman gerçekleştirdi. Bu bombalama sonucunda 26 ya yakın sivil hayatını kaybetmiş durumda. Bunların bir bütünü Cenevre Sözleşmesinin ihlali anlamına geliyor.

‘HEMEN SALDIRILARI DURDUR!’

Uluslararası Cenevre Sözleşmesi’nin imzalandığı bir yer olan Cenevre Belediyesi olarak, Rojava’nın bir parçası olan Efrîn’e yönelik saldırıların hemen durdurulmasını istiyor ve Türkiye’yi Cenevre Sözleşmesine uymaya çağırıyoruz.”

ULUSLARARASI ÇEVRELERE ÇAĞRI

Efrîn’e insani yardımların götürülmesi için uluslararası güçlerin Cenevre Sözleşmesi kapsamında harekete geçmesi gerektiğine de dikkat çeken Cenevre Belediyesi, uluslararası kuruluşların sivillerin hayatlarını korumakla yükümlü olduğunun altını çizdi.