Türkiye BM’de eleştiri kıskacına alındı: Derhal serbest bırakın

613

BM’de Türkiye özel oturum düzenlenirken, BM Özel Raportörü David Kaye, Türkiye’ye düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında tutuklanan herkesin acilen serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Birlemiş Milletler (BM) Cenevre bürosunda devam eden BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi 35. İnsan Hakları Oturumlarında Türkiye konulu özel oturum düzenlendi. Özel oturum, BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü özel Raportörü David Kaye’in 14-18 Kasım 2016 tarihlerinde Türkiye’ye resmi ziyarette bulunduktan sonra hazırladığı 21 sayfalık raporu da kapsayan düşünce ve ifade özgürlüğü raporunun özetini okumasıyla başladı.

ANTİ-DEMOKRATİK UYGULAMALAR HATIRLATILDI

Kaye, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden kaynaklı Türkiye’nin OHAL yasaları ile yönetildiğini hatırlatarak konuşmasına başladı. Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunu söyleyen Kaye, ANF’nin geçtiğimiz günlerde okuyucuları paylaştığı 21 sayfalık rapordan kesitler üzerinde durarak Türkiye’de yaşanan düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında yaşanan anti-demokratik uygulamaları hatırlattı.

SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI YAPTI

Basına, akademisyenlere, gazetecilere, siyasetçilere, hukukçulara yönelik yapılan anti-demokratik uygulamaların altını çizen Kaye, Türk hükümetini, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında tutuklanan herkesi acilen serbest bırakmaya çağırdı.

Terörle mücadele kapsamında bile düşünce ve ifade özgürlüğünün korunması gerektiğinin altını çizen Kaye, ucu açık olan ‘terörle’ mücadele yasalarında değişikliğe gidilmesi gerektiğini ifade etti.

‘ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERE UYULMALI’

OHAL yasaları kapsamında çıkarılan kararnameleri hatırlatan Kaye, çıkarılan kararnamelerle yüzbinlerce insanın mağdur edildiğini belirtti. OHAL’ın kaldırılması gerektiğine dile getiren, Türkiye’nin uluslararası hukuk yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE NAKARATI TEKRARLADI

Kaye’nin raporunu sunmasının ardından Kaye cevaben söz alan Türkiye BM Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ezberi bozmayarak Türkiye’nin demokrasi ve hukukun üstünlüğünü esas alan bir ülke olduğunu savundu. Yine Türkiye’nin ‘terörle’ mücadele ettiğini dile getiren Koru, BM Özel raportörü Kaye’i rapora neden PKK ve Fettullah’ın yaptıklarını almamakla suçladı.

AVUSTURYA: SAYGI DUY

Türkiye’nin ardından konuya ilişkin devletler sırasıyla söz alarak konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi. BM Avusturya temsilcisi, Kaye’in Türkiye’ye yönelik eleştirilerine katıldığını ifade ederek, Türkiye’yi düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duymaya çağırdı.

ABD: HUKUKSUZLUĞA SON VER

Avusturya’nın ardından söz alan ABD temsilcisi ise aynı şekilde Kaye’in Türkiye’ye yönelik eleştirilerine katıldığını dile getirdi. Türkiye’yi içine düştüğü hukuksuzluğa bir an önce son vermeye çağıran ABD temsilcisi, bu kapsamda tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

BELÇİKA: ULUSLARARASI YASALARA UYULMALI

ABD’nin ardından söz alan Belçika temsilcisi de Türkiye’de düşün ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu ifade etti. Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’nin uluslararası hukuk yükümlülüklere uyması gerektiğini altını çizen temsilci, Türk hükümetinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında tutuklanan herkesi serbest bırakmaya çağırdı.

Oturumlar konuya ilişkin devlet temsilcilerinin ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının konuşmaları ile devam ediyor.