Türkiye ajanına karşı Basel Hükümeti devrede

636

Basel Kanton Adalet Bakanı, Türk devletine ajanlık yaptığı ortaya çıkan Türk kökenli İsviçreli polisin kendisini mağdur ettiğini düşünen insanların Basel Savcılığına bireysel başvuru yapabileceğini açıkladı.

Türk devletine ajanlık yaptığı ortaya çıkan Y.S adındaki Türk kökenli İsviçreli polis, görevi kötüye kullanmak ve gizli bilgileri sızdırmak suçlamasıyla Basel Savcılığı tarafından acılan dava kapsamında tutuklanmıştı. Y.S adındaki polisin çıkarıldığı mahkemece görevinden alınıp ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Yaşanan ajanlık krizine tepki gösteren Sosyalist Parti Kanton Milletvekilleri, durumun çok ciddi olduğunu ifade ederek, bu davanın üstünün bu şekilde kapatılmaması gerektiğini ve Y.S adındaki polisin UETD başta olmak üzere kimlerle nasıl bir ilişkisi içerisinde olduğunun açığa çıkarılmasını isteyen bir önergeyi Basel Hükümetine cevaplamak üzere sundu.

BASEL KANTON HÜKÜMETİNE ÖNERGE SUNULDU

SP Basel Kanton Milletvekili Ursula Metzger imzasıyla Basel Kanton Hükümeti Adalet Bakanı Baschi Dürr tarafından cevaplanmak üzere sunulan önergede, yaşanılan ajanlık krizi anlatılarak, 11 soruya cevap istendi.

Y.S’nin ilişkilerinin ortaya çıkarılması gerektiği istenilen önergede, Y.S’nin Basel’de yaşayan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalifi olan kimlerin isimlerinin Türk devletine verildiğinin araştırılmasını istedi.

Y.S POLİS VERİLERİNE NASIL ULAŞTI

Y.S’nin İsviçre UETD yetkililerine Basel Polis Merkezine bağlı bir alanda toplantı yeri ayarladığının açığa çıkan fotoğraftan açıkça anlaşıldığının altının çizildiği önergede, yaşanan bu ajanlık krizinde Basel Polis merkezinin rolünün ne olduğunun ve , Y.S’nin polis verilerine nasıl ulaştığının açığa çıkarılması istendi.

ADALET BAKANI: KONUYU DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ

SP Milletvekillerinin konu üzerine parlamentoda yaptığı ısrarlı çalışmaları üzerine, Basel Kanton Hükümeti, verilen önergeyi cevapladı.

Adalet Bakanı Baschi Dürr, önergeye verdiği cevapta Y.S adındaki polisin görevinin askıya alınıp tutuksuz olarak yargılandığını ifade ederek, bu konunun dikkatle araştırıldığını dile getirdi.

BASEL SAVCILIĞINA BİREYSEL BAŞVURU YAPILABİLECEK

Bilgileri Türk devletine aktarıldığı iddia edilen kişilerin endişelerinin dikkate alındığını söyleyen Bakan Dürr, bu kişilerin Basel Savcılığına bireysel başvuru yapabileceğini karar verdi.

Söz konusu polisin ajanlık faaliyetlerinin üzerinde durulduğunu dile getiren Adalet Bakanı Dürr, İsviçre yasalarının devrede olacağını söyledi.