TÜRK TURİZMİNİ BOYKOT EDİYORUZ.

474

TÜRKİYEDE TATİL YAPMAYIN, SAVAŞA ORTAK OLMAYIN

Türk devleti 40 yıla yakın bir süredir, tüm  ekonomik ve siyasi kaynaklarını kullanarak Kürtlere karşı kanlı bir savaş sürdürmektedir.

Bu savaşı tüm imkan ve olanaklarını seferber ederek gerçekleştirmektedir. Türk devleti ekonomik kaynaklarının büyük bir bölümünü bu savaşa harcamaktadır. Emekçilerin, kadınların, gençlerin, çocukların, yaşlıların yani toplumun yoksul tüm kesimlerinin hakkını gasp ederek savaşı finans etmektedir. Turizmde savaşa aktarılan bu gelirlerin başını çekmektedir.

Militarizme yaptığı milyarlarca harcamayla Kürdistan coğrafyasını, doğasını, talan etmekte, yaşam alanlarına uyguladığı işgal ve savaşla coğrafyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Başta Reber APO olmak üzere, Kürt halkına, halklara, devrimci, demokrat, aydın ve sisteme muhalif herkese karşı ağır bir tecrit ve faşist baskı uygulamaktadır.

Uzun yıllardır Kürdistan’da aralıksız sürdürdüğü katliam ve savaş politikaları, Türkiye halkları, emekçiler, kadınlar, akademisyenler ve öğrencilere de ekonomik bedelini ödetmektedir. Türk devleti yıllardır yaşadığı derin ekonomik krize rağmen, yıllık bütçesinin neredeyse büyük bölümünü Kürdistan’daki yürüttüğü savaşa kaynak olarak aktarmaktadır. Geri dönüşü olmayan bu büyük ekonomik külfetin karşılığı ise kriz, Kürdistan şehirlerinin bombalanması, doğanın ve ormanlarının yakılıp tahrip edilmesi ve Kürdün katliamıyla sonuçlanmaktadır.

AKP-MHP faşist ittifakının yürüttüğü savaş ekonomisi ile Türkiye ve Kürdistan halklarının her geçen gün yoksullaştığı, hanedanlık ve mafya devletine dönüştüğü gözler önündedir. Gücüne güç katan, Türkiye’nin tüm gelir kaynaklarını hortumlayan Tayyip Erdoğan ailesi, çevresi, akrabaları ve ekibi saraylarında zenginliklerine zenginlik katarak, sürdürülen bu savaşta büyük rantlar elde etmektedirler.

Ekonominin büyük bölümünü savaş için seferber eden AKP-MHP faşist rejimi, Efrin işgali, binlerce barbar DAİŞ çetesini finanse etme, Güney Kürdistan işgali, S-400, İHA’lar ve teknolojik savaş sistemlerinin alımı ile barbar savaşı büyütmektedirler.

Türk ekonomisinin derin bir kriz yaşadığı bu dönemde, satın alınan onca silah ve savaş teknolojisinin ekonomik kaynağı nereden geliyor sorusunu sormalıyız. Türkiye’nin en büyük gelir kaynaklarından birinin turizm olduğu bilinmektedir. Bir çok Avrupa ülkesi ve uluslararası güçler resmi olarak Türkiye’nin turizm-seyahat için güvenli bir ülke olmadığı uyarısı yapmış ve vatandaşlarını Türkiye’de tatil yapmamaları için uyarmıştır.

Turizmde elde edilen milyonlarca euro Kürtlerin kanını dökmek için kullanılmaktadır. Çok açıktır ki Türk devletinin Kürtlere karşı yürüttüğü soykırım savaşını sürdürebilmesinin en büyük dayanağı ekonomik gücüdür. Bu nedenle ekonomik kaynağının önemli ayağını oluşturan turizmi bir kampanya ile boykot etmek ve bloke etmek bir ulusal görevdir.

Yaşadığımız her ülkede, milyonlarca Kürt, Türk, devrimci, demokrat, aydın, muhalif ve Avrupalı tarafından turizmin etkin bir şekilde KCDK-E olarak boykot ediyoruz. Türk devletine ait turizm şirketlerinin faaliyet yürüttüğü ülkelerdeki şirketleri kapsayacak biçimde geniş bir kampanya yürüterek uluslararası arenada zorlayacak bir kampanya başlatıyoruz.

TÜRK TURİZMİNİ TÜM DÜNYADA ÇAPINDA BOYKOT EDİYORUZ

Türkiye’ye dönük turizmi etkin bir çalışmayla imkansız hale getirilmesi gerekmektedir. Avrupa halkları turizmi boykota duyarlı hale gelmeli, vazgeçirilmeli, Türkiye gerçeği ve diktatör Erdoğan’ın DAİŞ, Nusra ve El Qaide gibi cihatçı gruplarla yaptığı işbirliği belgelerle teşhir edilmelidir. Türk devleti ve onun faşist ittifakı AKP-MHP’nin Avrupa, Ortadoğu ve Kürdistan’da gerçekleşen katliamların sorumlusu olduğunu her yerde anlatmalı ve teşhir etmeliyiz.

Kürdistanlılar, Türkiyeliler başta olmak üzere, Avrupa halklarının Türkiye’ye dönük turizm eğilimlerinden vazgeçmeliler. Kürdistanlıların, Türkiyelilerin ve Avrupalıların ceplerinden çıkan her kuruşun TC devleti tarafından, Kürt halkına karşı silah ve cephane olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu nedenle tatile gitmek için Türkiye’yi tercih etmekten vazgeçmek en doğru tutum olmaktadır. Turizme sağlanan gelirlerin bu savaşın sürdürülmesinde kullanıldığı gerçeğini  hatırlayarak, savaşa bir euro dahi katkıda bulunmayacağız bilinciyle Türkiye’ye seyahat etmekten vazgeçmeye çağırıyoruz.

BİR KEZ DAHA DÜŞÜN! TÜRKİYE’YE YAPACAĞIN SEYAHATİ İPTAL EDEBİLİRSİN, HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR!

AKP-MHP faşist iktidarının savaş emellerini kursaklarında bırakmak ve turizm gelirleriyle nefes almalarını önlemek için Türkiye’ye yapacağınız seyahati iptal ediniz, savaşa ortak olmayınız.

KCDK-E olarak dünya genelinde Türk devletini uluslararası arenada  savaş suçlarını ve katliam politikalarını ile teşhir ederek, Türkiye’de Tatil yapmayın, “Savaş Suçuna Ortak Olmayın” diyoruz. Bu doğrultuda Avrupa halkları ve dünyanın  her yerinde Kürtler ve dostlarını, Türkiye dönük turizmi boykot etmeye çağırıyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı
20 mayıs 2019