Türk Devletinin Cerablus işgaline karşı mücadele alanlarına!

754

Türk Devletinin Cerablus’a saldırısının amacı DAIS çeteleri değil, Kürt halkı ve Demokratik Suriye Güçlerinin kazanımlarını engelemek amaçlıdır.

Sözde ISID ile mücadele gerekcesiyle işgalci Türk devleti Cerablus’u işgal etti. “Sınırlarımızdan ISID tehdidini bertaraf edeceğiz” diyen Türk devleti, gerçekte Kürt halkına ve onun kazanımlarına karşı bir savaş başlattı. Mimbiç’in Demokratik Süriye Güçleri tarafından ISID çetelerinden temizlenmesinin ardından başlayan bu işgal Kürt halkına karşı savaşta yeni bir aşamadır. Çeteleri aracılığıyla yaptığı savaşta yenilgi yaşayan Türk devleti vekalet savaşı yerine direk savaşa girmiştir.  İşgal öncesi Gaziantep’te Kürt düğününe çeteler aracılığıyla bombalı saldırı gerçekleştirerek işgale start verdi. Böylece Suriye batağına batacakları sürece de girmiş oldu.

14021451_650221318485489_1320577289768162843_n

Türk devleti, Jabhat Fatah al-Sham (eski Al Nusra) ve ISID çeteleri ile birlikte hareket etmektedir. Geçen hafta Almanya’dan sızan gizli bir rapora gore Türkiye, çeşitli terör örgütleri için bir dayanak noktası olduğu doğrulanmıştı. Rapora göre, Türkiye “Ortadoğu’da İslami grupların ana aksiyon platformu” haline gelmiştir.

Birleşmiş Milletler bu kirli savaşta Türkiye tarafında durarak Türk devletinin YPG güçlerine karşı savaş başlatmasına dolaylı destek çıktı. Kazanılmış mevzilerden çekilmesini ifade ettiler. Demokratik Suriye Güçleri ve onun bileşeni olan YPG bu mevzileri hiçbir koşulda terketmeyeceklerini deklare ettiler.

Faşist Türk devletinin başlatmış olduğu bu işgal gösteriyor ki Kürt halkının kazanımlarından korkulmaktadır. Bu özgürlük mücadelesi barbarlığa karşı Suriye ve Ortadoğu halklarının umudu olmuştur. Kürt halkının birliğini ve Ortadoğu’da özgürlük ateşini yakmasını engellemek istemektedirler.

YPG sözcüsü Redur Xelil, işgalin esas amacının ISID’e karşı değil Kürt halkına ve onun kazanımlarına karşı olduğunu vurgulamıştır. Xelil şunu ifade etmiştir: “Bu özgürlük savaşında bu kadar can kaybetmişken, YPG kendini geri çekmeyecektir. Kimse bize sormasın ve bizden toprağımızı terk etmemizi beklemesin”.

Tüm parçalardaki Kürt halkına karşı bir savaş anlamına gelen bu işgali KCDK-E olarak kınıyoruz. Bu topyekün savaşa karşı yaşadığımız tüm Avrupa ülkelerinde ayağa kalkarak demokratik tepkilerimizi göstermeliyiz. AKP faşizminin iki yüzlü katil yüzünü başta Avrupa halkları olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarda teşhirini yapmalıyız. AKP faşist zihniyeti durudulmazsa esas tehlikenin Avrupa ve halklarının kapısına kadar geleceğini anlatmamız gerekmektedir.
Mücadele alanlarını her türlü demokratik eylem biçimleriyle doldurarak durmadan ve yılmadan devam etmeliyiz.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi / KCDK-E
26 Agustos 2016/ Belçika