31 Mart 2020, Salı
Ana Sayfa Etkinlikler Türk devletine tepkiler dinmiyor

Türk devletine tepkiler dinmiyor

63

Almanya’nın Bielefeld, Hildesheim, Kassel, Bochum, Saarbrücken ve Münih kentlerinde Türk devletinin işgal saldırıları protesto edildi.

BİELEFELD

Kürtler ve dostları Almanya’nın Bielefeld kentinde de Rojava işgalini protesto etmek amacıyla miting ve yürüyüş düzenledi. Bu akşam gerçekleşen gösteride kalabalık bir kitle sürekli “Faşist Erdoğan, katil Erdoğan” sloganları attı. Rojava direnişinin selamlandığı gösteride kitle miting sonrası yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk devletinin saldırıları sonucu yaralanmış çocukların resimleri ve YPG/YPJ flamalarını taşıyan kitle “Yaşasın YPG” sloganları attı. Jahnplatz’da kadar yürüyen kitle buradan tekrar merkez tren istasyonuna dönerek eylemlerine son verdiler.

HİLDESHEİM

Kürdistanlılar ve dostları her akşam olduğu gibi yine Almanya’nın Hildesheim kentinde merkez tren garı önünde bir araya gelerek Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırısını kınadı. Çarşı içerisinde toplanan kitle, işgale dikkat çeken pankart ve afişler taşıdı, Türk devletinin kimyasal silah kullanımına tepki gösteren kitle sık sık “Terörist Erdoğan”, “Türkiye savaş suçu işliyor” sloganlarını attı. Gösteride YJK-E adına konuşan Hakime Yousef “Biz yıllardır bu soykırımlardan geçiyoruz, biz Şengali, Dersimi, Efrîn’i ve bugün Serêkanîyê’yi de unutmayacağız” dedi.

KASEL

Almanya’nın Kassel kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal girişimini protesto etmek ve Rojava’da yaşanan katliamlara dikkat çekmek için sivil itaatsizlik eyleminde bulundular. İstasyon garı Kassel Wilhelshöhe’de eylem yapan kalabalık bir kitle Rojava’da yaşanan katliamların fotoğraflarını taşıdılar ve Türkiye aleyhine sloganlar artılar. Eylemde Alman ve dünya kamuoyunun Rojava işgaline sesiz kalmaması gerektiği ifade edildi.

BOCHUM

Almanya’nın Bochum kentinde de Türk devletinin işgal saldırısı kitlesel bir gösteriyle kınandı. Bochum merkez tren garında toplanan Kürdistanlılar ve dostları ardından yürüyüşe geçti. Yürüyüşte taşınan dövizler ve atılan sloganlarla Türk devleti ile çeteleri kınandı. Yürüyüşün ardından düzenlenen miting yapılan konuşmaların ardından kitle dağıldı.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde de Türk devletinin saldırıları protesto edildi. Europagaleri önünde düzenlenen eyleme yüzlere kişi katıldı. Europagaleri önünde başlayan yürüyüş St.Johanner Markt’ta bir miting ile sona erdi. Eylem boyunca sık sık, “Terörist Erdoğan” sloganları atılırken, konuşmalar yapıldı ve bildiriler de dağıtıldı. Eylem, “Biji berxwedana Rojava” sloganı ile sona erdi.

MÜNİH

Münih’de de Kürdistanlılar ve dostları Marienplatz’da bir araya geldi. İşgale karşı pankartlar açılırken, bildiriler okundu ve dağıtıldı.

“Alman silahlarıyla ve Alman parasıyla insanlar dünyada katleliyor”, “Terörist Erdoğan”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşist Erdoğan Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı.

Münih’teki MLKP davasına katılan avukatlar da eyleme destek verdi. Avukatlar adına konuşmalar yapıldı.

Münih’te yapılacak eyleme katılım çağrısı ile eylem sona erdi.