Türk avukat DAİŞ’in kuryesi çıktı!

585
Mutlu Günal, Anwalt des angeklagten Islamistenführer Lau, steht am 26.07.2017 in einem Gerichtssaal im Hochsicherheitstrakt des Oberlandesgerichts in Düsseldorf (Nordrhein-Westfalen). Foto: Rolf Vennenbernd/dpa +++(c) dpa - Bildfunk+++ | Verwendung weltweit
Almanya’daki DAİŞ çetesi üyelerinin savunmasını üstlenen Türk avukat Mutlu Günal hakkında federal savcı “terör örgütüne destek vermekten” soruşturma açtı. Günal’ın DAİŞ’e katılmak isteyenlere yardım ettiği belirtiliyor.

Bürosu Bonn’da olan Mutlu Günal, Almanya’da yargılanan DAİŞ üyesi “radikal İslamcı” teröristlerin tanınmış avukatıydı. Ancak şimdi Günal, DAİŞ’e destek vermekten hakim karşısına çıkacak. İki hafta önce Kuzey Ren Vestfalya Emniyet Müdürlüğü (LKA)’ne bağlı polislerin federal savcılığın talimatıyla Günal’ın bürosuna baskın yaptığı öğrenildi.

Der Spiegel dergisinin internet sitesi Spiegel Online’nın özel haberine göre 42 yaşındaki Günal hakkında federal savcı “terör örgütüne destek vermekten” soruşturma başlattı. Günal’ın DAİŞ çetelerine katılmak isteyen müvekkillerine DAİŞ’in bölgesine gitmeleri için yardımcı olduğu öğrenildi.

DAİŞ’ÇİYE TÜRKİYE YOLUNU GÖSTERDİ!

Almanya’da yaşayan Yunus S. adlı DAİŞ üyesinin Temmuz 2015’te avukatı Günal ile yaptığı görüşmede DAİŞ’e katılmak istediğini ancak seyahat yasağının olduğunu söylediği telefon konuşmalarına yansıdı. Bunun üzerine Günal ona “Brüksel üzerinden Rodos’a uç, oradan da Türkiye’ye geç, böylece yasağı delmiş olursun” temennisinde bulundu.

Yunus S.’nin avukatının çizdiği güzergahla Suriye’ye ulaştığı ve bir dönem DAİŞ cephesinde savaştığı, daha sonra ise Almanya’ya tekrar geldiği belirtiliyor. Almanya’ya gelen Yunus S. geçtiğimiz Mayıs ayında Düsseldor Eyalet Mahkemesi’nde yargılandı.

DAİŞ LİDERLERİNİN AVUKATI

Yunus S.’nin gözaltına alındığında soruşturma ekibine avukatı Günal’ın onu Belçika’ya geçirdiğini itiraf ettiği kayıtlara geçti. Günal, Almanya’da yargılanmaları süren DAİŞ’in liderlerinden Sven Lau ve Ebu Walaa’nın da avukatlığını yapıyor.

Hildesheim kentindeki Alman İslam Derneği’nde DAİŞ’e Almanya’dan yeni eleman toplamak için kullanan Ebu Walaa’nın yargılanmasına dün Celle Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamıştı. Düsseldorf Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Sven Lau ise 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mutlu Günal, 2015 yılında Almanya’da yargılanan MİT elemanlarından Göksel Güler’in de avukatlığını yapmıştı. Erdoğan’ın eski danışmanlarından olan Muhemmed Taha Gergerlioğlu’nun da yargılandığı bu MİT davası, Almanya’nın Türkiye ile yaptığı gizli anlaşmalar sonucunda her hangi bir ceza verilmeden sona erdirilmişti.