Trump QSD’ye silah yardımını onayladı

812

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) silah yardımına ilişkin bir planı onayladığı ve bunun QSD’nin Rakka’nın kurtarılmasındaki yegane güç olacağının işareti olduğu bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile kabine üyelerinin ve Savunma Bakanı James Mattis’in konuya ilişkin olarak bir video konferansla görüştükleri öğrenilmişti.

Amerikan medyasına konuşan üst düzey bir yetkili, QSD’ye silah yardımına ilişkin kararın Trump tarafından imzalandığı ve talimatın Pentagon’a ulaşması ardından silah sevkiyatının başlayacağı bilgisini verdi.

ABD’nin QSD’ye öncelikli olarak hangi silahları göndereceğine ilişkin detay verilmezken, ‘daha etkili piyade silahları’ ve cephaneleri, askeri teçhizat ve iletişim aletleri ve yine buldozerlerin yanı sıra güvenliği sağlamaya yönelik ekipmanların olduğu bildiriliyor. Ancak verilecek silahlar içerisinde ağır silahların ne kadar olacağı ve büyüklüğü konusuna açıklık getirilmedi.

ABD’li yetkililer, Trump’ın silah kararının Türk yetkililerine de bildirileceğini ve ‘Türkiye’den sert bir reaksiyon beklendiğini’ de dile getirdiler.

SPICER: SİLAH YARDIMI QSD’YE DESTEK AMAÇLI

Günlük basın konferansında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise, “Türkiye’nin ‘güvenlik riskleri’ konusunda Türkiye’ye güvence veriyoruz” diye konuştu. Spicer, silah yardımının DAİŞ çetelerine karşı QSD’nin verdiği mücadeleye destek amaçlı olduğunu yineledi.