TJK-E’den ‘Kobanê’ kutlaması: Özgürlük bir düş değil

637

TJK-E, Dünya Kobanê Günü’nü kutlayarak, kadınların zaferdeki rolünü selamladı.

Tevgera Jinên Kurdistan-Ewrupa (TJK-E), 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle bugün yazılı açıklama yaptı.

TJK-E’nin açıklaması şöyle:

“2014 yılından itibaren IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) olarak bilinen faşist gerici çete grupları özellikle başta Kürdistan olmak üzere Ortadoğu’da talancı, katliamcı ve yok edici işgale başladığında, halkların karşı karşıya kaldığı tehlikenin boyutu her geçen gün artan vahşi saldırılarla daha çok idrak edilmeye başlanmıştı. Tarihin pek çok döneminde egemenlerin ve onların uzantısı olan maşaların sayısız istilasına maruz kalan Kürdistan halkı, bu kez IŞİD üzerinden katliamla yüz yüze bırakılmıştı.

Ağustos 2014’te Şengal Katliamı ve 15 Eylül 2014 tarihinde Rojava’daki Kobanê şehrinin işgali IŞİD ve onun destekçisi devletlerin en cinsiyetçi, en faşist, en yobaz ve en karanlık yüzünü gösterirken, öte yandan bu süreç tarihte eşi benzeri görülmemiş bir mücadeleye tanıklık etti. Kürt kadınları IŞİD’in kadınlara yönelik tehdidinin farkındaydı ve ilk andan itibaren on yıllardır Kürt Kadın Hareketi’nin yürüttüğü mücadele sonucu edindikleri deneyimleri hem siyasal hem örgütsel hem de askeri alanda ön saflara taşıyarak pratikleştirdi. Kürt kadınlarının mücadelesi ile özdeşleşen Kobanê’nin özgürleşmesi ve Rojava’daki demokratik devrim dünyanın her yerinden insanları, özellikle de kadınları heyecanlandırdı. Yüzlerce enternasyonal devrimci bu direnişte yerini aldı ve onlarcası şehadete ulaştı. Arin Mirkan’ın yoluna başını koyduğu toprağını tüm insanlık birlikte sahiplendi.

‘ÜTOPYADAN İBARET OLMADIĞINI GÖSTERDİ. . . ‘

Karanlığa karşı aydınlığın, köleliğe karşı özgürlüğün, teslimiyete karşı direnişin sembolü olan Kobanê, başta kadınlar olmak üzere kapitalist modernitenin kötü gidişatına dur demek isteyen milyonlarca insanın adalete, eşitliğe, özgürlüğe ve güzel bir dünyaya dair olan inancının bir ütopyadan ibaret olmadığını bütün dünyaya gösterdi ve Rojava Devrimi Reqa’nın özgürleştirilmesi ile taçlandı.

Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar, IŞİD zihniyetli ve bu çetenin en büyük destekçisi AKP / Saray diktatörlüğünü deliye çevirdi. Halkımızın özgürlük mücadelesini durduramayan Türk devleti, çareyi Rojava Devrimi’nin mimarı olan Önderliğimiz üzerinde insanlık ve hukuk dışı yoğunlaştırılmış tecrit uygulamakta bulsa da Kürt kadınlarının öncülük ettiği kadim halkımız başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın her yerinde gerçekleştirdiği eylemlerle Önderliğine sahip çıkmakta ve bütün saldırılara karşın çelikten bir zırh kuşanarak Önderliği etrafında kenetlenmektedir.

‘DİRENİŞİ YAYACAĞIZ’

1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle TJK-E olarak tüm Rojava Devrimi şehitlerinin anısı önünde saygıyla eğiliyor, uğruna yaşamını feda ettikleri ideallerini gerçekleştirmek amacıyla bulunduğumuz tüm alanlarda mücadelemizi büyütme sözü veriyor ve onların insanlığa armağan ettiği ‘özgürlük bir düş değil’ şiarı çerçevesinde başta kadınlar olmak üzere, insanca ve eşit bir yaşam isteyen herkesle birlikte direnişi yayma sözümüzü yeniliyoruz. ”

Açıklama, “Bijî Serok Apo”, Jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın kadın özgürlük mücadelemiz” sloganlarıyla son buldu.