TJK-E ve KCDK-E: Türk işgaline karşı sesimizi yükseltelim

1076

TJK-E ve KCDK-E: İşgalci Türk devletini protesto etme ve uyarma temelinde başta Türk konsoloslukları olmak üzere Avrupa kamuoyuna ve demokratik kurumlarına halkımız demokratik tepkisini göstermeli.

İşgalci Türk ordusunun dün akşamdan bu yana savaş uçakları ve top atışları ile DAİŞ vb. çetelere destek vererek, Şehba’ya bağlı köylere saldırdığına dikkat çeken TJK-E ve KCDK-E, “Bu saldırılarda onlarca sivil yaşamını yitirmiş, yüzlerce sivil yerleşim alanı zarar görmüş ve sivil insanlar katliamlarla yüz yüze kalmışlardır.

Türk devletinin Şehba saldırıları hiç kuşku yok ki; Efrîn kantonu başta olmak üzere Rojava’ya dönük bir işgal girişimidir ve Rojava halkının kazanımlarını hedefleyen katliamcı bir zihniyeti taşımaktadır.

Dün akşamdan bu yana yaygınlaşan ve derinleşen saldırılarla, Türk devletinin DAİŞ çetelerine kol kanat gerdiği, beslediği, kendi amaç ve çıkarları doğrultusunda danışıklı bir alış veriş içerisinde olduğu tüm dünyanın gözleri önünde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türk devleti çetelere karşı mücadele eden ve savaşan güçlere karşı DAİŞ ve diğer çete yapılarının yanında olduğunu göstererek saldırgan ve işgalci politikalarını hayata geçirmeye çalışmaktadır.

Türkiye’nin bu saldırgan uygulamalarıyla uluslararası hukuku çiğnediğini ve ayaklar aldığına da dikkat çeken TJK-E ve KCDK-E açıklamasında şunlara yer verdi: “Bu nedenle dünya kamuoyu 1 Kasım Kobanê ile dayanışma ruhu ve kararlılığı temelinde en üst düzeyde insani tepkisini ortaya koyabilmelidir. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Rusya Türkiye’nin işgal planlarına göz kapamamalı ve koalisyon gücü olan Türkiye’nin DAİŞ’e verdiği desteği teşhir ederek DAİŞ’e karşı savaşan güçleri destekleme temelinde girişimde bulunmasını beklemekteyiz.

Bununla birlikte işgale karşı  Avrupa’da bulunan tüm Kürdistanlılar ve dostları başta olmak üzere kadın ve gençlik hareketleri, sol-sosyalist, demokratik güçlere ve sivil toplum kuruluşları ile hukuk örgütleri Türkiye’nin işgal ve ilhak planlarına karşı duyarlı olmalı ve her yerde zaman kaybetmeksizin alanlara çıkmalıdır.

İşgalci Türk devletini protesto etme ve uyarma temelinde başta Türk konsoloslukları olmak üzere Avrupa kamuoyuna ve demokratik kurumlarına halkımız demokratik tepkisini göstermeli ve dayanışmayı yükseltecek temelde yerel diplomasiye ağırlık vererek değişik eylem biçimleri ile tepkisini ortaya koymalıdır.

TJK-E ve KCDK-E