Terciti kırmak ve Reber Apo’nun özgürlüğü için mücadeleyi yükseltelim

322

Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın özgürlüğü şiarıyla Fransa’nın Strasburg kentinde, Avrupa Konseyi (AK) önünde devam eden özgürlük nöbeti 6. yılını 25 haziranda geride bırakacak. 

Özgürlük Nöbeti, 25 haziran 2012’den bu yana Avrupa Konseyi (AK), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve CPT gibi konuyla doğrudan alakalı kurumlar ile Avrupa Parlamentosu’nun (AP) olduğu alanda devam etmektedir.

Bugüne kadar Avrupa’daki yüzlerce Kürdistanlı, Türkiyeli Asuri, Alevi, Ezidi, kadın ve gençlik kurum temsilcileri ve Avrupalı dostlar, siyasetçiler, sendikacılar, belediye başkanın katıldığı nöbet eyleminin en önemli özelliği ise, belirli bir zaman dilimiyle sınırlı olmamasıdır. Haftanın yedi günü ve hiç ara verilmeden sürdürülen nöbet eylemi, Öcalan’a özgürlük talebinden taviz verilmeyeceğinin ısrarlı bir eylem biçimi olmuştur. Bu Eylem Başkan APO özgür olana kadar devam edecektir.

İçinden geçtiğimiz süreç Reber APO üzerinde ki tecritte karşı mücadele etmek ve özgürlüğünü savunmak hayati bir önemdedir. AKP-MHP faşizmi Kürdistan ve Ortadoğu’da savaş ve işgal saldırılarını daha da pervasızlaştırdığı bu dönemde halkların ve inançların eşitliği ve özgürlüğü için Kürt halk önderi Öcalan üzerindeki tecride karşı çıkmak ve özgürlüğü için mücadeleyi yükseltmek ahlaki, insani ve vicdani bir görevdir.

KCDK-E olarak hem kurumsal, hem ahlaki ve vicdani bir görev olarak gördüğümüz ve 2. Kongremizin kararı olan  Reber APO üzerindeki tercide karşı mücadele ve özgürlüğünü talep etmek için Strasburg’da suren özgürlük nöbetinin yıl dönümü olan 25 Haziran’da KCDK-E eş başkanları, bünyesindeki tüm ülke ve kurumların eş başkanları ve kadın gençlik temsilcileri ile Kürt halk önderi Öcalan’a Özgürlük nöbetini devralacağız.

Yurtsever halkımıza ve dostlarımıza bir kez daha önemle belirtiyoruz ‘Öcalan’a Özgürlük’ temelinde süren nöbet eylemi  daha güçlü ve daha kapsayıcı hale getirerek sürdürmeliyiz. Bu temelde halkımızı ve dostlarımızı bir kez daha Başkan Abdullah Öcalan’ın özürlük talebiyle süren bu nöbet eylemine güçlü sahiplenmeye çağırıyoruz. 

Nöbet eyleminin 6 yılı olan 25 Haziran 2018 tarihinde, ülke eş başkan ve kurum temsilcilerimiz bir haftalık nöbet eylemi için Strasburg’a katılarak sahiplenmeyi sürdüreceklerdir. KCDK-E olarak Avrupa’da yaşayan halkımız ve dostlarımız, devrimci, demokrat, aydın, Ermeni,  Süryani, Türk, Kürt, Laz, Çerkes herkesi daha güçlü bir biçimde katılma çağrısında bulunuyoruz.

KCDK-E Eş başkanlık Divanı

21 Haziran 2018