Tecrit protesto yayılıyor: Kürtler meydanlarda

86

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla düzenlenen açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Avrupa’daki Kürdistanlılar alanlardaydı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da da kadınlar alanlardaydı. İngiltere Parlamentosu önünde düzenlenen eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile 85 gündür açlık grevi direnişinde olan Leyla Güven ile 45 Ayrıca süresiz açlık grevini 85.nci gününde devam eden Leyla Güven ve Galler’de 46 gündür direnişte olan İlhan Şiş’in poster ve fotoğrafları taşındı.

Bildirilerin de dağıtıldığı eylemde, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, Dün Mandela, bugün Öcalan”, “Dün Bobby Sands, bugün Leyla Güven”, “Terörist Türkiye” sloganları atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt kadınları Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek ve açlık grevi eylemlerine destek için Gare de Nord’da sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Fransa Kürt Kadın Hareketi üyeleri akşam saatlerinde Paris’teki Gare de Nord’da oturma eylemi yaparak açlık grevi eylemlerine dikkat çekti.

“Öcalan’a özgürlük”, “Hepimiz Leyla Güven’iz” pankartının etrafında oturan kadınlar açlık eylemcilerinin fotoğraflarını taşıdı.

“Hepimiz Leyla’yız”, “Öcalan’a özgürlük”, “Diktatör Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde devam eden açlık grevi eylemlerine ilişkin bildiriler dağıtıldı.

Açlık grevindeki eylemcilerinin sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini belirtilerek Fransa hükümeti ve ilgili kurumların biran önce harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Kadınlar açlık grevindeki tüm arkadaşlarımızın etrafında direnişi büyüterek tecridi kıracağız mesajı vererek eylemlerini sonlandırdı.

BASEL

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek ve Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla İsviçre’nin Basel kentinde insan zinciri eylemi gerçekleştirildi.

TJK-E’nin önceki gün “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Önder Apo’yu özgürleştirelim” şiarı ile Kürdistanlılara bulundukları her alanda insan zinciri eylemi yapma çağrısı üzerine Claraplatz’da bir eylem gerçekleştirildi.

Ronahi Kadın Meclisi’nin çağrısı ile Kürdistanlılar ve dostlarının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde açlık grevi direnişçilerinin posterleri ile “Öcalan’a yönelik tecride karşı süresiz, dönüşümsüz açlık grevindeler pankartı taşındı.

Tecride ve açlık grevlerine ilişkin bildirilerin okunmasının ardından eylem Öcalan ile açlık grevi direnişçileri lehine atılan sloganlarla sonlandırıldı.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde de Meryem Kadın Komünü’nün çağrısı ile açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla eylem düzenlendi. Kentin işlek bir caddesinde yapılan eylemde bildiriler dağıtıldı, sloganlar atıldı.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de Arin Mirkan Kadın Meclisi Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla insan zinciri ve ses çıkarma eylemi yaptı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevleri yayılarak devam ederken, Avrupa’daki Kürdistanlıların sahiplenme eylemleri de artıyor. Fransa’nın Marsilya kentinde Arin Mirkan Kadın Meclisi de süresiz dönüşümsüz açlık grevi 85. Gününü geride bırakan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Strasbourg ve zindanlardaki direnişçiler başta olmak üzere tüm açlık grevi eylemcilerini selamlamak ve tecriti protesto etmek amacıyla insan zinciri ve ses çıkarma eylemi düzenledi.

AP’YE MESAJ

Avrupa Parlamentosu Marsilya temsilciliği önünde bir araya gelen kadınlar, Leyla Güven ve diğer açlık grevi eylemcilerinin resimlerini taşıdı. “Leyla Güven 85 gündür açlık grevinde Strasbourg’ta 15 Kürt 46 gündür açlık grevinde haberiniz var mı? Tecriti kırmak için bedenlerini açlığa yatıran devrimciler” Yazılı dövizler taşıyan Kürt kadınları “Hepimiz Leyla Güven’iz” sloganını attı.

SESSİZLİĞE KARŞI SES OLUN

Kürt Halk Önderi Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevlerine Avrupa kurumlarının tutumuna da tepki gösteren kadınlar, “CPT’yi göreve çağırıyoruz İmralı’daki tecrite son” yazılı pankart taşıdı. Sessizliğe karşı ses çıkarma eylemi yapan kadınlar açlık grevinin sürdüğü merkezlerin isimlerini sayarak aralıksız düdük çaldı. Arin Mirkan Kadın Meclisi adına yapılan açıklamada tecride karşı eylemlerin süreceği mesajı verildi. Eylem ardından Kadın Meclisi Avrupa Parlamentosu yetkililerine Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevleriyle ilgili dosya sundu.

FREIBURG

Açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla Almanya’nın Freiburg kentinde Nuda Kadın Meclisi tarafından bilgilendirme standı kuruldu. Freiburg şehir merkezinde bulunan Alte Synagoge’da kadınlar tarafından kurulan stantta çevreden geçenlere yüzlerce bildiri dağıtılırken açlık grevlerinin amacı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde de Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla eylemler kesintisiz sürüyor.

Duisburg Tevgera Ciwanên Şoreşger’in çağrısıyla saat 18.00’de Königstr.’de bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, “Öcalan’a özgürlük”, “Tecrit insanlık suçudur” sloganları attı. Kitle, “Tecridi kıralım”, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartlar taşıdı.

Güven’in fotoğraflarının da taşındığı eylemde Almanca ve Kürtçe yapılan konuşmalarda “Leyla Güven’in bugün 85 gündür açlık grevini sürdürerek, mücadeleye önderlik yaptığını ve Güven’in Öcalan’ın fikirlerinden güç alarak direndiği belirtildi.

Eylemde “Öcalan’a özgürlük”, “Leyla Güven haklıdır, tecrit kaldırılmalıdır”, “Leyla Güven’in talebi talebimizdir”, “Leyla Güven yalnız değildir”, “Hepimiz Leyla’yız”, “Faşist Türkiye”, “Jin, jiyan, azadi”, “Biji Serok Apo” sloganları atılan eylem yaklaşık bir saat sürdü.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde, Kürdistanlılar Hollanda Parlamentosu önünde bir eylem düzenledi.

Sık sık, “Öcalan’a özgürlük” sloganının atıldığı eylemde temsili bir zindan parmaklığı ile de protesto görselleştirildi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde de Kürt kadınları, Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla eylemdeydi. HBF’de eylem düzenleyen Kürt kadınları ve gençleri, açlık grevi direnişine dikkat çekti. Sık sık, sloganların atıldığı eylemde bildiriler de dağıtıldı.

ARNHEM

Hollanda’nın Arnhem kentinde de Fatoş Sağlamgöz Kadın Meclisi öncülüğünde tecrit protesto edildi ve açlık grevi direnişçileri ile dayanışma eylemi düzenlendi.

Musis Sacrum Arnhem’de mumların yakılması ile başlayan eylemde Öcalan posterleri taşındı, bildiriler dağıtıldı.