’Tatort Kurdistan’dan Strasburg eylemine destek

578

‘Tatort Kurdistan’ İnisiyatifi Fransa’nın Strasburg kentinde İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin İmralı’ya gidip Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı ziyaret etme talebiyle süren eyleme destek verdi.

Kürdistanlı dayanışmak amacıyla Alman insan hakları savunucuları ile aktivistlerin oluşturduğu ‘Tatort Kurdistan’ İnisiyatifi, Strasbourg’da bir aydan fazladır devam eden eyleme ilişkin açıklama yaptı.

İnisiyatif, eylemcilerin İmralı Adası’nı ziyaret etmeye yetkili kurum olan Avrupa Konseyi’ne (AK) bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) ziyaret talebine karşılık verilmesini istedi. CPT’nin derhal bir heyet oluşturarak İmralı adasına gitmesini talep eden ‘Tatort Kurdistan’ Öcalan’a yönelik devam eden ağırlaştırılmış tecride dikkat çekti.

Öcalan’ın Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla görüştürülmediğini hatırlatan inisiyatif, ayrıca Öcalan’ın ailesiyle görüşmesine de izin verilmediğini belirtti. Öcalan’ın mektup yazma, telefonla görüşme gibi bütün haklarının engellendiğini de vurgulandı.

Sadece Türkiye ve Kürdistan’da değil, Ortadoğu barışı için de Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesini isteyen inisiyatif “Barış, adalet ve işkencenin sona ermesi için Öcalan’a uygulanan tecrit derhal kırılmalı” çağrısı yaptı.