Tambov’da 9 Ekim komplosu kınandı

609

Rusya Êzîdîler Kongresi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük gerçekleştirilen uluslararası komployu düzenlediği bir toplantı ile kınadı.

Rusya Federasyonu Tambov kentinde Rusya Êzîdîler Kongresi öncülüğünde yapılan toplantıda 9 Ekim komplosu protesto edildi. Tambov Kürt Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Tambov kentinde faaliyet yürüten Kürt kurum temsilcilerinin yanı sıra toplumun önde gelenleri katıldı.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan toplantıda konuşan Rusya Êzîdîler Kongresi Eşbaşkanı Cemal Şamoyan “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan Kürt halkının özgürlük umududur. Kürdistan’ın dört parçasında Öcalan’ın fikirlerini benimseyen ve onu önderi olarak kabul eden milyonlarca Kürt var. 9 Ekim komplosu tarihte hiçbir zaman aynı cephede bulunmayan devletlerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir komplodur. Kürt Önderi bu kirli komployu İmralı adasında iradeli ve militan duruşuyla boşa çıkarmıştır. Komplocu güçler Öcalan’a uyguladıkları ağırlaştırılmış tecritle onu toplumdan koparmak istiyorlar. Kürt halkı ve dostları özgürlük mücadelesini yükselterek buna izin vermemelidir” diye konuştu.

Toplantı da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın esaretiyle sonuçlanan 9 Ekim uluslararası komplo kınandı ve Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi.