TAJÊ-Ewrûpa kuruldu

1209

Daha önce Êzîdî Kadın Meclisi Çatı Örgütü olarak örgütlenen Êzîdî kadınlar, her alanda kendilerine yönelik şiddet çemberini kırmak için TAJÊ-Ewrûpa’nın kuruluşunu ilan etti.

Avrupa’da yaşayan Êzîdî kadınlar, Êzîdî halkına yönelik kırıma karşı özsavunma temelinde örgütlülüklerini büyütüyor. Önceki gün Almanya’nın Emmerich kentinde gerçekleştirilen kongreyle, Tevgera Azadiya Jinên Êzîdî-Ewrûpa’nın (TAJÊ-Ewrûpa) kuruluşunu ilan etti. Yaklaşık yüz delegenin katılımıyla gerçekleştirilen kongre, Şengal ve Qereçox şehitlerine adandı.

Şengal’e saldırılar bilinçli

’Özgür Kadınla Özgür ve Demokratik Şengal’e’ şiarıyla saat 10.00’da Emmerich Stadt Theater’da gerçekleştirilen kongre, Kürdistan ve devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla start aldı. Kongreye Almanya’nın çeşitli kentlerinden yüze yakın delege katıldı. Açılış konuşmasını Sîwana Meclîsa Jinên Êzîdî’yi (Êzîdî Kadın Meclisi Çatı Örgütü) temsilen Yıldız Aktaş yaptı. Ülkedeki aktüel sürece değinen Aktaş, Şengal’in ve kadınlar öncülüğünde oluşturulan demokratik konfederalizm sisteminin bilinçli olarak hedef alındığını belirtti.

Avesta: Şiddet çemberini kırmak için örgütlülük

Oluşturulan divandan sonra KCK Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta’nın görüntülü mesajı sunuldu. İhanet çizgisini esas alan KDP ve Türk devletinin güç kaybından dolayı can havliyle saldırdığını belirten Avesta, şiddet çemberini kırmak için örgütlenmenin önemine dikkat çekti.

YJŞ: Her yer mücadele alanı

Daha sonra ise kadın savunma güçleri Yekîneyên Jinên Şengalê’nin (YJŞ) mesajı okundu. Öz savunma, öz örgütlülük ve öz yönetimin önemine değinilen mesajda, Êzîdî kadınların bulunduğu her yeri mücadele alanına çevirmesi çağrısı yapıldı.

54 kişilik yönetim

Kongrede, Êzîdî kadınların bulundukları her alanda kuracakları meclisleri ve Êzîdî kurumlarını bünyesinde toplayacak TAJÊ-Ewrûpa hareketinin kurulması kararlaştırıldı.

54 kadının yönetime seçildiği kongrede, yapılacak ilk toplantıda sözcülerin seçilmesi ve komisyonların kurulması kararlaştırıldı.

Kararlar Kongrede alınan kararlar şöyle: 

* TAJÊ-Ewrûpa’nın ilan edilmesi,

* Özelde Şengal, genelde Êzîdî kadınlarına yönelik saldırıların ‘kadın soykırımı’ olarak tanınması,

* Şengal’deki kadınlara yönelik çalışmaların yapılması,

* Uluslararası dayanışmanın yükseltilmesi için çalışmalarda yapılması,

* 3 Ağustos gününün kadın kırımına karşı mücadele günü ilan edilmesi,

* DAİŞ, Türk devleti ve ortaklarının Lahey Adalet Divanı’nda yargılanarak mahkum edilmesi için girişimlerde bulunulması,

* Diplomatik çalışmalara hız verilerek, uluslararası konferansların yapılması,

* Êzîdî mülteci kadınlara yönelik  paneller düzenlenmesi ve ev ziyaretleriyle daha çok kadına ulaşılması.