Sydney, Marsilya ve Toulouse’da Öcalan için eylem

427

Avustralya’nın Sydney, Fransa’nın Marsilya ve Toulouse kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği eylem düzenlendi.

SYDNEY

Avusturalya’nın Sydney kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi kınadı ve Kobanê zaferini de selamladı.

Sydney Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Rojava Sydney Dayanışma Komitesi öncülüğünde Opera House Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri İmralı tecridini kınadı ve 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü de kutladı.

Eylemde bir araya gelen temsilciler birer konuşama yaptı.

İlk konuşmayı tertip komitesi adına yapan Brusk Aeiveri, Rojava devrimini ve Kobanê zaferinin dünya da özgürlük sembolü olduğunu belirtti.

Avusturalya Yeşiller Partisi Kurucu Üyesi Hall Greenland da Rojava’da Kürt halkının 2012 yılından itibaren önce Suriye ardından da DAİŞ çetelerine karşı kararlıkla mücadele ederek Rojava’da adil bir sistem kurduklarını ifade etti. Greenland “Bugün burada onların özgürlük, demokrasi, kadın ve ekoloji için verdikleri mücadeleyi destekliyoruz. Rojava hepimiz için örnek olmalı” dedi.

Eyleme, New South Wales Senatörü Lee Rhiannon katılamadığı için, dayanışma mesajı gönderdi.  Mesajında, Kürt halının insanlık için verdiği mücadeleyi desteklediğini belirtti.

Green Left Weekly Gazete’nin yazarI Peter Boyle de Kobanê direnişi ve Rojava Devrimi’nin ezilen halklar için bir özgürlük sembolü haline geldiğini belirterek, zaferin Kürt Halk Önderi Öcalan’ın düşünce ve felsefesinin bir ürünü olduğuna vurguladı.

KNK Sydney Temsilcisi İsmet Taştan ise “Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin bir an önce son bulmalı ailesi ve avukatları ile görüştürülmelidir. Buradan halkımıza çağrımız, Öcalan’ın etrafında kenetlenmektir” dedi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) çağrısıyla Canebier Meydanı’nda toplanan Kürdistanlılar, Vieux Port Meydanı’na kadar yürüdü. Yaklaşık bin kişinin yürüdüğü eylemde, İmralı sitemi ve Öcalan’a uygulanan tecrit protesto edildi. “Öcalan’a özgürlük” pankartı taşıyan eylemciler, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Hepimiz PKK’yiz”, “Kürdistan’a statü”, “Öcalan’a Özgürlük”, “Be Serok jiyan nabe”, “Katil Erdoğan” sloganları attıldı ve bildiri dağıtıldı.

Vieux-Port Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde, DKTM adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, bu tecridin kabul edilemeyeceği ve tüm Kürdistanlıların alanlara inerek Öcalan’ın etrafında kenetlenmeye çağırdı.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde de Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğinden endişe duyan Kürdistanlılar yürüyüş ve miting düzenledi.

Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde François Verdier metrosundan başlayan yürüyüş Jean Jaures ve Wilson Meydanı’ndan Capitol Meydanı’na ulaştı ve burada bir miting yapıldı. Eylemde DKTM adına konuşan Ali Qulan, Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan sistematik tecrit politikalarını boşa çıkarmak için herkesin bulunduğu alanda eylemlere katılması gerektiğini belirtti.

KCD-E adına konuşan Osman İbrahim de “Önderliğin sağlığı ve güvenliği ile ilgili başta CPT olmak üzere tüm insan hakları örgütlerini göreve çağırıyoruz” dedi.

Mitingde Avrupa Kürt Kadın Hareketi ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi tarafından hazırlanan bildiriler de okundu.