‘Suruç için adalet’ talebi Almanya’ya taşındı

924

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ve Young Struggle (YS) üyeleri Almanya’nın Köln kentinde “Suruç için adalet  herkes için adalet” talebiyle eylem yaptı.

Merkez Tren İstasyonu önünde yapılan eyleme ATİK, ADHK, NAVDEM ve KCD-E üyeleri yanı sıra Almanya Kürt Avukatlar İnisiyatifi üyeleri destek verdi.

‘SURUÇ KATLİAMLAR DİZİSİNİN BAŞLANGICI OLDU’

Eylem Sivas ve Suruç’ta katledilenler anısına saygı duruşuyla başladı. AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 2015’te gerçekleştirilen Suruç katliamının Türkiye ve Kürdistan’da gerçekleşen katliamlar dizisinin başlangıcı olduğunu söyledi. Selçuk, “Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Silopi, Yüksekova ve Roboski gibi katliamlar yapıldı” dedi.

Suruç soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararını hatırlatan Selçuk, benzer katliam davalarının gizlilik kararlarıyla üzerilerinin örtülmeye çalışıldığını kaydetti. Kürt illerinde halkın Saray darbesine karşı özyönetim direnişi başlattığına işaret eden Selçuk şöyle devam etti: “Kentler yerle bir edildi, insanlar bodrumlarda yakıldı. Sömürgeci faşizmin mecliste darbe yaparak bütün yetkileri Erdoğan’a devrettiği Türkiye’de, temel insan hak ve özgürlükleri rafa kaldırılmıştır. Devletin işlediği ‘suça ortak olmayacağız’ diyen akademisyenler üniversitelerden atılmakta ve gözaltına alınıp tutuklanmaktadır” dedi.

Suruç katliamın yıldönümü öncesinde Türkiye ve Kürdistan’da yürütülen “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasını desteklediklerini belirten Selçuk, “Türkiye’de tüm katliam dosyaları üzerindeki gizlilik kararlarının kaldırılması ve katliamların tüm sorumlularının yargılanması istiyoruz” dedi.

‘HALKLARIN BİRLEŞİK MÜCADELESİNE KÖPRÜ OLDULAR’

Eylemde KCD-E adına söz alan Yüksel Koç, “AKP hükümetinin desteği olmadan Suruç katliamı yaşanmazdı” dedi. Suruç katliamın kirli savaşın başlangıcı olduğunu aktaran Koç, “Sosyalist gençlerin dayanışma köprüsü devletin ve DAİŞ’in hedefindeydi” dedi.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) MYK Üyesi Ayşe Yumli Yeter de yaptığı konuşmada “Halkların birleşik mücadelesine köprü olmak için Kobanê’ye gittiler” dedi. Yeter, adalet istediklerini söyledi.

ATİK adına yapılan konuşmada da Türk devletinin imha ve inkar saldırılarını sürdürdüğü belirtildi. Halkların ise direnişi seçtiğini ifade etti. Almanya’da ATİK, NAVDEM ve AGİF yöneticileri hakkında açılan soruşturmaların derhal durdurulması gerektiği belirtilen konuşmada, “Göçmen örgütleri ortak mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeli” denildi.

AGİF Eş Başkanı Mesut Duman da yaptığı konuşmada, Suruç için adalet talebini Almanya kentlerinde dile getireceklerini söyledi.