Stuttgart’ta Mayıs Ayı Şehitleri anıldı

582

Almanya’nın Stuttgart kentinde Arena Kültür Merkezinde, Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) ve Stuttgart Şehit Aileleri Komitesi tarafından Mayıs Ayı Şehitleri anıldı.

nma etkinliğinde düzenlenen panele, Şehit yakını Elif Ana, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Avrupa temsilcisi Ziya Ulusoy, Nav-Dem Temsilcisi Ali Hoca, Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) temsilcisi konuşmacı olarak katıldı.

Denizlerden Mahirlere, Kaypakkaya’dan Haki Karer’e, Hasan Ocak’tan Rıdvan Karakoç’a, Ulaş Bayraktaroğlu’ndan Leyla Kasım’a, Rojava şehitlerine dek özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından ilk sözü şehit yakını Elif Ana aldı.

ŞEHİTLERİMİZİN AÇTIĞI YOLDAN İLERLİYORUZ

Elif Ana, “ezilen, sömürgeleştirilen Kürt halkının şehitleriyle mücadelemiz bugünkü noktaya geldi. Şehitlerimize layık yaşam, zafere dek onların açtığı yoldan ilerlemek asli görevimizdir. Şehitlerimizle gurur ve onur duyuyoruz” dedi.

BUGÜNE GELMEMDE KAYPAKKAYA’NIN ÖĞRENCİSİ OLMAMIN ROLU BÜYÜKTÜR

Elif Ana’dan sonra konuşan Ziya Ulusoy ise “Denizlerin, Mahirlerin, Kaypakkayaların bize bıraktığı mirası devrimle taçlandıramadığımız için üzgünüm” diye sözlerine başladı. Ulusoy, İbrahim Kaypakkaya’nın öğrencisi olduğunu, “gerilla mücadelesi konusunda yapılan bir tartışma toplantısında, kendi görüşlerini ortaya koymadan benim görüşlerimi sordu” diyerek, bir devrimcinin tepeden bakan değil, alçak gönüllü bir kişiliğe sahip olması gerektiğini İbrahim’den öğrendiğini anlattı.

Ulusoy, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Mazlum Doğan, Süleyman Cihan, Pir Ahmet Solmaz, Cafer Cangöz, Ulaş Bayraktaroğlu ile ilgili anılarını da dinleyicilerle paylaştı.

Nav-Dem Temsilcisi Ali Hoca da “Mayıs Ayı Şehitlerinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek başladığı konuşmasında, “şehitleri anma toplantılarında tüylerim diken diken olur, şehit, hiçbir kişisel beklenti içinde olmadan toplumsal devrimin çıkarları için yaşama veda eder” dedi.

HER ŞEHİT ÇIĞIR AÇAR

“Deniz Gezmişin idam sehpasında yaşasın Türk ve Kürt halkının mücadelesi” dediğini anımsatan  Nav-Dem temsilcisi, “her şehit çığır açar, önderimiz sayın Abdullah Öcalan, her şehidin ardından saatlerce analiz yapar, başkan, Haki Karer’in şehadetinin ardından PKK’nin kuruluşunu önderlik yaparak, Haki Karer şahsında şehitlerin çığır açmasına tercüman olmuştur. 14 Temmuz’da Diyarbakır zindanındaki  Ölüm Orucu direnişi ve şehadetler, 15 Ağustos Atılımını doğurdu” dedi.

Nav-Dem Temsilcisi konuşmasının sonunda “Tayyip bitmiştir, Rojava’da, Kürdistan topraklarında biz güçleniyoruz” vurgusunu yaptı.

HBDH BİR İHTİYAÇ OLARAK DOĞDU

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) temsilcisi Klara Zetkinlerden Rosa Lüxemburglara, 1 Mayıs 1977 şehitlerini, Türkiye ve Kürdistan’daki Mayıs Ayı şehitlerini anarak başladığı konuşmasında, Denizlerin, Mahirlerin, Kaypakkayaların yükselttiği bayrağı sahip çıktıklarını belirtti. 71 devrimci ruhunun mücadelemizde yol açıcı olduğunu belirten temsilci, HBDH bir ihtiyacın ürünü olarak doğduğunu, Türkiye ve Kürdistan devriminde bir manivela olduğunu ve birleşik mücadelenin geliştirilmesi bakımından belirleyici önemini anlattı. HBDH’nin ayrı bir kadın örgütlenmesi yaratmasının da kadın özgürlük mücadelesinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

Etkinliğin, katılımcıların sorduğu soruların panelistler tarafından yanıtlanmasının ardından sloganlarla, alkışlarla coşkulu bir biçimde sonlandı.