Stuttgart ve Hamburg’da adalet eylemleri

922

Stuttgart Kürt Demokratik Toplum Merkezi Kadın meclisi her ayın ilk Çarşamba günü olduğu gibi Stuttgart Berliner Platz meydanındaki Fransız konsolosluğu önünde adalet eylemlerini gerçekleştirdi. Kadınlar katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in pankartlarını taşıdı.

Eylemde basın açıklamasının okunmasının ardından kadınlar “Jin Jiyan Azadi”, “Sakine, Fidan, Leyla yaşıyor” sloganları atarak eylemlerini sonlandırdı.

HAMBURG

9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te MİT tarafından katledilen Kürt kadın devrimcileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in anısına Hamburg’da bir miting düzenlendi. Mitingde, cinayet davasının tekrar ertelenmesine tepki gösterilerek faillerinin cezalandırılması istendi.

Rojbin Kadın Meclisi tarafından her ayın ilk Çarşamba günü Altona semtinde ‘adalet ve aydınlık’ talebiyle düzenlenen eylemde, üç buçuk yıl önce Paris’te işlenen katliamın sorumluları cezalandırılmaması yeni katliamlara yol açacağına dikkat çekildi. Bu yılın Aralık ayında başlaması gerektiği davanın tekrar ertenlenmesi kabul edilemez olduğu belirtilen konuşmalarda, kararın arkasında siyasi nedenlerin yattığı iddia edildi.

Mitingde, ayrıca HDK-A ve NAV-DEM’in AB’nin faşist Erdoğan rejimiyle olan işbirliğini kınayan açıklamalar okundu. Yapılan açıklamalardan sonra, ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Erdoğan bombalıyor, Merkel destek veriyor’ ve ‘Şehit namırın’ sloganları atıldı. Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı miting, Hamburg bölgesinde her gün düzenlenen mitinglere ve Cumartesi günü Düsseldorf’ta gerçekleştirilen merkezi yürüyüşe katılım çağrısıyla son buldu.