Stuttgart ve Essen’de sembol yasaklarına karşı yürüyüş

497

Almanya’nın Stuttgart ve Essen kentlerinde, PYD, YPG, YPJ, PKK sembollerinin yasaklanmasına karşı yürüyüş düzenlendi.

STUTTGART

PYD Avrupa’nın çağrısı üzerine, Almanya’nın Stuttgart kentinde bir miting düzenlendi. Çevre illerdeki Kürdistanlıların katılımı ile düzenlenen miting Schlossplatz’da yapıldı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde PYD’nin açıklaması okundu ve dağıtıldı.

PYD Stuttgart temsilcisi Abdin Xurşid, Almanya siyasetini kınayarak, PYD’nin ve DAİŞ karşısında mücadele eden YPG, YPJ’nin sembollerinin yasaklanmasının etik olmadığını ve bu yasağın derhal kaldırılması gerektiğini söyledi.

Miting boyunca bildiriler dağıtıldı. “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Diktatör Erdoğan” sloganlarının da atıldığı eylemde yasaklara karşı pankartlar taşındı.

ESSEN

Almanya’nın Essen kentinde de sembollerin yasaklanmasına karşı yüzlerce Kürdistanlı ve dostunun katılımı ile bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş başlamadan önce çevreden getirtilen çevik kuvvet polisinin provokatif tutum ve hareketleri oldu. Polis eyleme katılan Kürdistanlıların YPG / YPJ amblemli anahtarlığa zorla el koydu.

Kitle yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca bildirilerin de dağıtıldığı eylemde sık sık, “DAİŞ’li Erdoğan”, “Çocuk katili Erdoğan” ve “Kadın katili Erdoğan” sloganları atıldı.

Yürüyüşte bir konuşma yapan Essen Halk Meclisi Eşbaşkanı Yılmaz Gültekin, Almanya’nın dış ilişkiler bakanının Kürdistan ziyareti sırasında yaptığı konuşmasını hatırlatarak, “Kürtler sadece kendi özgürlükleri için değil Avrupa halkları içinde mücadele ediyorlar. Şimdi ne oldu da YPG/YPJ bayraklarını yasaklıyorsunuz. Ne çabuk unutunuz söylediklerinizi sayın Gabriel” diye konuştu.

Yürüyüş “Biji Serok Apo”, “Biji PKK”, “Biji YPG/YPJ” sloganlarıyla son buldu.