Stuttgart, Frankfurt, Berlin ve Zürih’te tecrit protestosu

1225

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kitlesel bir yürüyüş ile protesto etti.

Stuttgart DKTM’nin organize ettiği yürüyüş Cumartesi günü sata 17.30’da HBF karşısında kitlenin toplanması ve yürüyüşe geçmesi ile başladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük boy posteri, PKK ve KCK bayrakları taşıyan kitle yol boyunca “Katil Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK” sloganları attı.

Bildirinin de dağıtıldığı yürüyüş ardından Schloss Platz’da bir miting düzenlendi.

Münih’teki saldırıda yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde tertip komitesi adına Orhan Ateş bir konuşma yaptı.

“Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan özgür olmadığı sürece her dakika, her saniye alanlarda olup, tüm gücümüzle seferber olmalıyız” diyen Ateş, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Öcalan’a dair kaygıların ciddi düzeyde arttığını söyledi.

Onun için Kürtlerin bulunduğu her yerde tecridi protesto etmesi gerektiğini de Ateş sözlerine ekledi. Miting NAV-DEM bildirisinin okunması ardından sona erdi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Frankfurt Amara Kadın Meclisi Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme standı açtı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a kart postal yazdı.

Stant açan kadınlar sonuç alıncaya kadar eylemlerin süreceği mesajını verdi. Alman devletinin Kürt siyasetçilere yönelik kriminalize politikalarına da dikkat çeken kadınlar, Türkiye’nin tutumu ile Almanya’nın tutumu arasında bir fark olmadığını vurguladı.

Kadınlar daha sonra ise kartpostalları Öcalan’a gönderdi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi.

NAV-DEM ve Berlin NAV-DEM tarafından organize edilen eylem, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganı ile gerçekleştirildi.

Saat 17.00’da Hermanplatz’ta başlayan yürüyüşte, “Öcalan’ın yaşamından endişeliyiz, sen de susma”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “PKK yasağı kalksın”, “PKK Avrupa terör listesinden çıkarılsın”, “Kadınlar Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele ediyor, çünkü Öcalan’ın özgürlüğü kadınların da özgürlüğüdür” yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte sık sık, “Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız”, “Bijî Serok Apo”, “Vur gerilla vur, Kürdistan’ı kur”, “Ji İmraliyê re hezar silav” sloganları attı.

Kottbuser Tor’a kadar devam eden yürüyüşte Almanya ve Avrupa hükümetlerine Öcalan ailesi ve avukatlarıyla bir an önce görüştürülmesi için devreye girmeleri istendi.

Kitle, Öcalan’dan kesin haber alınıncaya kadar eylemlerin devam edeceği mesajı verdi.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde de Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla bir miting düzenledi. Kürtler ve dostları Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini istedi.

İsviçre’nin Zürih kendinde HDK-İsviçre üyeleri ve Zürih Halk Meclisi Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Helvetiaplatz’da düzenlenen mitinge yaklaşık 300 kişi katıldı.

Öcalan’ın posterlerini taşıyan Kürdistanlılar ve dostları sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Çocuk katili Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları attı.