Strasbourg’daki oturma eylemi büyük katılımlarla devam ediyor

504

Fransa’nın Strasbourg şehrindeki İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen İmralı’ya giderek Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumunu incelemesi talebiyle sürdürülen oturma eylemi 9’uncu gününde.

Avrupa’daki Kürt, Türkiyeli ve diğer Ortadoğu halkları ile inançlarını temsil eden onlarca kurum ve yüzleri bulan bileşenlerinin katıldığı oturma eylemi, Avrupa Parlamentosu (AP) önünde yeni katılımlarla sürüyor.

FREIBURG’DAN BÜYÜK BİR KONVOY HALİNDE KATILIM SAĞLANDI

Güne Çerxa Şoreşe marşıyla başlayan eylemciler, belli aralıklarla CPT ve Avrupa Konseyi (AK) yönünde sloganlar atarak, Öcalan’ın derhal ziyaret edilmesi talebini haykırıyor. Öcalan’ın özgürlüğü talebinin büyük bir pankartla da dile getirildiği oturma eyleminde, Öcalan posterleriyle Kürt hareketlerinin flamaları taşınıyor.

Yüzlerce kişinin katılım gösterdiği oturma eylemine bugün Almanya’nın Freiburg kentinden konvoy halinde büyük katılım sağlandı. Çok sayıda araçla Strasbourg’a gelen Kürdistanlıların önemli bir kısmı oturma eylemine katılacakken, yüzlerce kişi de eylemcileri destek ziyaretinde bulundu.

KAV: KÜRTLER AVRUPA HALKLARININ DA GÜVENLİK İÇİN DE YAŞAYABİLMESİ İÇİN SAVAŞIYOR

Strasbourg’da CPT’nin Öcalan’ı acilen ziyaret etmesi talebiyle 9’uncu günündeki oturma eyleminde konuşan Kürt siyasetçi Fuat Kav, son siyasal gelişmeleri değerlendirirken, direnişin önemine vurgu yaptı.

Türk devlet geleneğinde Kürt ve Kürdistan’a özgürlük anlayışının hiçbir zaman olmadığını hatırlatan Kav, bunun günümüzdeki AKP-MHP faşist koalisyonu döneminde özellikle de olamayacağının altını çizdi.

“Bırakın Kürt ve Kürdistan’ın özgürlüğünü, onlar bir Kürt çadırının bile özgür olmasını istemezler” diyen Fuat Kav, Erdoğan’ın Kürtlerin özgürlüğüne karşı herkesle ittifaka hazır olduğunu ilan ettiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın ‘Reqa’nın YPG’nin de dahil olduğu QSD güçlerince özgürleştirilmemesi için “Gerekirse 3-5 askeri tugayım feda olsun” dediğine dikkat çeken Kav, Reqa’da sadece Kürtlere ait bir oluşum olmadğını ve bunun bile Kürt düşmanlığının geldiği aşamayı gösterdiğini vurguladı.

Tüm engellemelere rağmen özgürlüğün kazanıldığını söyleyen Kav, “Bizler bugün Ortadoğu’da sadece Kürtleri ve bölge halklarını değil, Avrupa’yı da savunuyoruz” diye konuştu. Kav, Reqa’da, Kerkük’te veya Şengal’de kanını döken her Kürdün aynı zamanda Avrupa’daki insanların insanca ve güvenlik içinde yaşayabilmesi için savaştığını dile getirdi.

‘AVRUPA ORTADOĞU’DAKİ GELİŞMELERİN ÖCALAN ÖNCÜLÜĞÜNDE YAŞANDIĞINI BİLMELİ’

Kav, “Büyük bir bedel ödedik ama Ortadoğu’da görkemli bir zafer de kazanıldı. Avrupa, bütün bu gelişmelerin Önder Apo’nun öncülüğünde yaşandığını bilmelidir ve ona göre politikasını belirlemelidir” diye ekledi.

Oturma eylemiyle, CPT’nin Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin spekülasyonlar sonrası Kürt halkında oluşan kaygıları gidermesi için İmralı’yı acilen ziyaret etmesi ve durumu yerinde incelemesi talep ediliyor.

OTURMA EYLEMİNE DESTEK VEREN KURUMLAR

Geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen basın açıklamasıyla başlatılan oturma eylemine destek veren kurumlar şunlar:

KONGRA-Gel, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM), Fransa Kürt Toplum Merkezi (CDK-F), NAV-BEL, DEM-NED, Şengal Ezidi Meclisi, Şehit Aileleri Kurumu (KOMAW), Kürdistan İslami Topluluğu (CİK), NAV-YEK, Platforma Kurden Anatoliya Navin (PKAN-E), TEV-ÇAND, Kongreya Netewiya Kurdistan (KNK), Goran Hareketi, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Demokratik Birlik Partisi (PYD), PJAK, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), Kürdistan Komünist Partisi, Partiya Demokrat Kurdiya Suriyi (PDK-S), Partiya İslamiya Kurdistan (PİK), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SKYP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON), Devrimci Karadenizliler Platformu, Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİK), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF), Avrupalı Demokratik Halklar Konfederasyonu (ADHK), Mezopotamya Halk Kongresi (MHK), Yaşanacak Dünya, NOR-Zartonk, Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Devrimci Parti, Avrupa Koçgiri Kültür Merkezi, Avrupa Maraş Girişimi, Avrupa Kürecik Halk İnisiyatifi, Ezidi Kadın Meclisi.

Eyleme bugüne kadar aralarında Hozan Şemdin, Hozan Diyar, Xelil Xemgin, Seyidxan, Deniz Deman, Hozan Kawa Urmiye, Kawa Aktaş, Hozan Farqin’in de olduğu çok sayıda destek vererek, bizzat katıldı.