Strasbourg’daki oturma eylemi 22’inci gününü geride bıraktı

559

CPT’nin Kürt halkının kaygılarına cevap olmak için acilen İmralı’ya giderek Öcalan’ın durumunu yerinde incelemesi talebiyle başlatılan süresiz oturma eylemi 22’inci gününü geride bıraktı.

İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumunu acilen incelemesi talebiyle Strasbourg’da başlatılan oturma eylemi devam ediyor.

CPT’nin yetkili tek kurum olarak Öcalan’ı ziyaret edebilmesine rağmen bu sorumluluğunu yerine getirmemesine karşı Kürdistanlıların tepkisi de artıyor.

Kürt ve diğer halklar ile inançların onlarca kurumunun katıldığı oturma eyleminin 22’inci gününde yeni katılımlar da oldu. Birçok kurumun yönetici düzeyinde katılım gösterdiği eyleme farklı ülkelerden gelen Kürt yurtseverleri ile kadın ve gençlik hareketleri çalışanları katılıyor.

CPT VE AK’NİN SORUMLULUKLARI HATIRLATILDI

Her gün olduğu gibi bugün de eylemciler belirli aralıklarla Avrupa Konseyi (AK) ve CPT binalarının olduğu yönlere doğru sloganlar attılar. ‘CPT İmralı’ya’ ve ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları atılırken, CPT’nin sorumluluğu defalarca hatırlatıldı.

Gün içinde ziyaretçileri de kabul eden eylemciler için birçok TEV-ÇAND üyesi sanatçı da destek amaçlı müzik ve tiyatro gösterileri sundu. Kawa Urmiye ve grubunun stranları ardından Exmede Xani tiyatro grubu oyuncuları Şirin Elma ve Remocan da skeçleriyle moral verdiler.

Eylemde her gün olduğu gibi farklı konularda toplantı ve paneller de veriliyor. Bugün Tertip Komitesi adına Süleyman Günyeli bir değerlendirme yaptı.

SADECE OTURMA EYLEMİ DEĞİL, YETKİNLEŞME VE YENİLENME ORTAMI

Eylemin her geçen gün amacına ulaştığını söyleyen Günyeli, nihai sonuç alınıncaya kadar da devam edeceğini vurguladı. Oturma eyleminde açılan Önderlik Çadırı’nın sadece eyleme yönelik olmadığını dile getiren Günyeli, “burası çok yönlü olarak kendimizi yenileme, yetkinleştirme, paylaşma ve de tanışma ortamıdır” dedi.

Her bir eylemcinin bir propagandist gibi hareket etmesi gerektiğini söyleyen Süleyman Günyeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki yaşam ve duruşun bir eylem ciddiyeti ile olması gerektiği gibi, Önderlik felsefesi, ideolojisi ve yaşam biçiminin temsili olduğu unutulmamalıdır. Bunun metaneti ve olgunluğuyla hareket edilmelidir. Sabrımız, kararlılığımız ve direngenliğimiz eylemin sonuç alınmasında belirleyici olacaktır. Bu bilinç, inanç ve kararlılıkla eylemcilere başarılar diliyoruz.”

ÖCALAN FARKLI EYLEM VE YÖNTEMLERLE SAVUNULMAYA DEVAM EDİLECEK

Öcalan Kütüphanesi adıyla Avrupa turunu dün tamamlayan eylemine dikkat çeken Günyeli, “Öcalan’ı çok yönlü eylem ve yöntemlerle savunmaya devam edeceğiz. Önderliğin bir an bile olsun Kürt halkının aklından ve yüreğinden çıkması mümkün değildir” diye konuştu.

Güney ve Doğu Kürdistan’da yaşanan deprem felaketinin yarattığı can kayıpları ve yıkıma da değinen Günyeli, özgürlük hareketinin her koşulda olduğu gibi doğal afet durumunda da halkın yanında olduğunun altını çizdi.