Strasbourg’daki Öcalan’a özgürlük eylemi AK önünde devam ediyor

634

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü şiarıyla Fransa’nın Strasbourg şehrinde düzenlenen miting, yapılan bir yürüyüşten sonra gelinen Avrupa Konseyi (AK) önünde devam ediyor.

Strasbourg kent merkezindeki Place Kléber’de düzenlenen mitingden sonra, Öcalan için oturma eyleminin düzenleneceği ve Avrupa turuna çıkacak otobüsün uğurlanacağı Avrupa Konseyi (AK) önüne gelindi.

AK’ye kadar yapılan yürüyüş esnasında kitle sık sık ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Yaşasın uluslararası dayanışma’, ‘Kahrolsun faşist Türk rejimi’ gibi sloganlar attı. Öcalan’a özgürlük talebinin Almanca, İngilizce ve Kürtçe olarak yazıldığı pankartlar taşıyan kitle, 3 kilometrelik bir yürüyüş ardından AK’ye ulaştı.

AK önündeki mitingde söz alan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, komplonun 19’uncu yılını sert bir dille kınadıklarını söyledi. Öcalan’a yönelik komplonun Kürt halkının hedeflediğini söyleyen Hezer, Türk devletinin bunu günümüzdeki saldırılarıyla sürdürdüğünün altını çizdi. Hezer, barışın yolunun İmralı’dan geçeceğini söylediği konuşmasında, buna karşın Erdoğan’ın son vergilerle daha fazla silah almayı ve savaşa yatırım yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Miting, yapılan konuşmalarla devam ediyor. İlerleyen saatlerde ise, Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen kampanya kapsamında 33 gün boyunca Avrupa kentlerini dolaşacak olan otobüsün uğurlanması bekleniyor.

Öcalan’ın özgürlüğü için Cuma gününe kadar ise AK önünde oturma eylemi düzenlenecek. Oturma eylemine Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) bileşenlerinin temsilcileri katılacak.