Strasbourg’daki nöbet eylemi sürüyor

485

Fransa’nın Strasbourg kentinde KCDK-E ve bileşenlerinin Pazartesi günü devraldığı “Özgürlüğü özgürlüğümüzdür” nöbet eylemi devam ediyor.

Fransa’nın Strasbourg kentinde 5 yıldır aralıksız devam eden “Özgürlüğü Özgürlüğümüzdür” nöbetini Pazartesi günü Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Kongresi (KCDK-E) ve bileşenleri devraldı. Eylemin 3. gününde Avrupa Konseyi önünde eylemi gerçekleştiren KCDK-E eşbaşkanları ve bileşenleri bildiriler dağıtarak halkın ilgisini çekti.

Sabahın erken saatlerinde bir araya gelen eylemcileri Strasbourg ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar yalnız bırakmadı.

Öte yandan eylemciler Avrupa Konseyi önünde eylem alanında “Demokratik ulus, meclis yapılanması ve gençliğin rolü ve misyonu” konulu bir seminer de yapıldı.

KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç, demokratik ulus, meclis yapılanmasını ve demokratik ulus noktalarında değerlendirmeler yaparken, Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyelerinden Bermal Nisebîn gençliğin rolü ve misyonuna ilişkin seminer verdi. Seminerlerde derin tartışan eşbaşkanlar ve bileşenleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikir ve ideolojisi ile tüm dünyaya umut olan demokratik ulus ile özgür yaşama doğru tanıtılması ve uygulanması gerektiğine dikkat çektiler.

26 Haziran’a kadar sürecek olan eylemin ardından 26 Haziran’da kitlesel bir miting yapılacak.