Strasbourg’daki Êzidî eylemcilerden direniş mesajı

1260

Şengal Diaspora Meclisi’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevine polisin müdahale edeceği tehdidinin ardından çok sayıda Kürdistanlı kente akın etti.

Strasbourg ile çevre kent ve ülkelerden çok sayıda Kürdistanlının geldiği La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi önünde eylemcilerden Beşir Êzidî ve Bozo Bacini kısa birer teşekkür konuşması yaptı.

19 gündür açlık grevinde olan Beşir Êzidî, kendilerinin bu eylemleriyle halka layık olmak istediklerini ve sonuna kadar direneceklerini vurguladı. Taleplerinin karşılanmasına kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Beşir Êzidî, halkın kendilerine verdiği desteği de selamladı.

Êzidî, kendilerinin ‘şehitlerden daha kıymetli olmadığını’ söyleyerek, gerekirse bedenlerini ölüme yatıracaklarını vurguladı.

En başından beri süresiz dönüşümsüz grevde yer alan bir diğer eylemci Bozo Bacini ise, açlık grevi eyleminin sadece ‘Êzidîlik’ için olmadığını vurgularken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesinde Êzidîliği gördüklerinin altını çizdi. Eylemlerinin tüm Kürt halkı için olduğunu söyleyen Bozo Bacini, Alevi, Sünni, Êzidî veya Hristiyan olsun tüm Kürtlerin birlik olmasının önemine değindi.

Bacini, kendilerinin ölümü göze aldığını söylerken, açlık grevinin amaçlarına ulaşma kararlığına ilişkin olarak “ölmek var, ama dönmek yok” diye konuştu.

Bozo Bacini, 15 Eylül’de Avrupa Konseyi önünde yapılacak büyük eyleme katılma çağrısında bulundu ve aksi halde taleplerinin yeterince kabul görmeyeceğine dikkat çekti.

Strasbourg’daki açlık grevi alanına Kürdistanlıların gelişi ise devam ediyor. Eylemciler ve kitle içerisinde polisin müdahale ihtimaline karşı bir bekleyiş söz konusu.