Strasbourg’daki açlık grevine birçok ülkeden destek ziyareti

1034

Şengal Diaspora Meclisi yönetiminin açlık grevi aşırı sıcaklara rağmen oldukça yüksek bir moralle sürdürülüyor.

Şengal Diaspora Meclisi’nin 23 Ağustos’da başlattığı açlık grevi Esplanade semtindeki La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi’nce verilen bölümde devam ediyor.

Sabah saatlerinden itibaren İsviçre, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler ile Strasbourg’a yakın kentlerden gelen Kürdistanlılar da eylemcilere destek ziyaretinde bulundu. Aşırı sıcaklara rağmen eylemcilerin morallerinin yüksek olduğunu söyleyen tertip komitesi üyesi Sezai Uçar, yakındaki park alanına gelen binlerce kişinin de eyleme ilgi gösterdiğini kaydetti.

Eylemcilerin 5’inci gün olması dolayısıyla artık açlığın etkisini hissetmeye başladıklarını belirten Uçar, rutin doktor kontrollerinin yapıldığını söyledi. Uçar, şimdilik herhangi bir sağlık sorununun olmadığını ve özellikle uzak ülke ve kentlerden gelen Kürdistanlıların ilgisinin açlık grevi eylemcilerine moral verdiğinin altını çizdi.

Şengal Diaspora Meclisi yöneticileri Fikret İgrek, Beşir Ezidi, Kahraman Bedirxan, Çavreş Hesen, Peş İmam Ekrem ve Bozo Bacini adlı kişiler süresiz-dönüşümsüz olarak greve girerken, 5 Êzidî ve Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) üyesi 4 Alevi de destek amaçlı 5 günlük dönüşümlü açlık grevine katıldı.

FEDA’dan sonra da Avrupa Êzîdî Federasyonu, Civaka Îslamiya Kurdistan (CÎK), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK), Mezopotamya Kültür ve Sanat Hareketi (TEV-ÇAND) üyelerinden 5 kişi ise her hafta destek amacıyla 5’er günlük açlık grevine katılacak.