Strasbourg’daki açlık grevi ikinci gününde

932

Cezaevlerinde ölüm sınırına dayanan açlık grevlerine destek amacıyla Strasbourg’da başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi ikinci gününde.

Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Türkiye cezaevlerinde 59’uncu gününü geride bırakan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla Strasbourg’da dün açlık grevi başlatılmıştı. Aralarında HDP milletvekilleri ve Kürt kurum temsilcilerinin olduğu süresiz açlık grevi bugün ikinci gününde.

Açlık grevine HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer, KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi) Eş Başkanı Yüksel Koç, TJK-E temsilcisi Hanim Engizek, NAV-DEM (Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Fatoş Göksungur, NAV-BEL (Belçika Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Arife Soysüren, FEDA Eş Başkanı Veli Kaya, CiK temsilcisi Melle Mustafa, Rojava, Rojhillat, NAV-YEK, Ciwanên Azad temsilcisi Ahmet Yıldırım ve Kayıp Mağdur Ailelerinin temsilcileri katılıyor.

Eyleme destek için dayanışma amacıyla süreli-dönüşümlü açlık grevine ise gazeteci-yazar Ahmet Nesin, sanatçı Pınar Aydınlar, Barış Akademisyeni Utku Sayın, yazar Aziz Tunç, HDK-A Fransa Eş Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Sedo Aydoğan, gazeteci İbrahim Çiçek, televizyoncu Füsun Erdoğan ve HDK-A Eş Sözcüsü Demir Çelik katıldılar.

PARTİZAN VE SYKP’DEN DESTEK ZİYARETİ

İkinci günündeki açlık grevi eylemine Fransa ve Almanya’nın çevre kentlerinden birçok Kürdistanlı ve Türkiyeli destek amacıyla ziyarette bulundu. Eyleme destek vermek amacıyla bugün Partizan-Avrupa ve Sosyalist Yeniden Kuruluş (SYKP) Partisi Eş Başkanı Ahmet Kaya da ziyarette bulundular.

Partizan-Avrupa adına konuşan temsilci, cezaevlerinde kritik aşamaya gelen açlık grevlerine yönelik kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaparken, faşist Erdoğan diktatörlüğünün baharla birlikte saldırılarına yeni bir boyut kazandırdığı bir süreçten geçildiğine dikkat çekti.

Kürt halkının özgürce siyaset hakkından mahrum bırakıldığı, sistematik katliama tabi tutulduğunu ve en ufak bir muhalif tepkinin bile zindanlara atılarak cezalandırıldığına değinen Partizan temsilcisi, yurtsever tutsakların bu süreci açlık grevleriyle karşılamayı tercih ettiklerini söyledi. Temsilci, tüm kitlelerini ve kamuoyunu bu eylemlere destek vermeye çağırdı.

CEZAEVİ DİRENİŞİNE DESTEK AMACIYLA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

SYKP Eş Başkanı Ahmet Kaya ise, AKP ve Saray’ın Türkiye halklarının ortaya koydukları 7 Haziran’ı tanımayarak 1 Kasım’a giden süreçte Kürt illerinde ve yine 1 Kasım sonrasında Kürdistan’da katliamlarla diz çöktürmeyi amaçladıklarını söyledi. Kaya, 15 Temmuz darbe girişimini bahane eden AKP ve Erdoğan’ın OHAL kapsamında kararnamelerle HDP başta olmak üzere tüm muhalifleri hedef aldığını hatırlattı.

Gençler, kadınlar, Aleviler ve diğer inanç gruplarının da hedef alındığını söyleyen Kaya, toplumu dizayn etme çabalarına dikkat çekti. Bu politikaların sonucu olarak cezaevlerine binlerce insanın koyulduğunu kaydeden Kaya, tüm bunların üzerine başkanlık sisteminin oturtulabilmesi için referandumun gündeme geldiğini söyledi.

Tüm baskı ve tutuklamalara rağmen oldukça canlı bir ‘HAYIR’ kampanyasının sürdüğüne vurgu yapan Ahmet Kaya, cezaevi direnişlerine de değindi. Cezaevlerindeki tutsakların hak ihlallerine karşı başlattıkları açlık grevine desteklerini dile getiren Kaya, destek amacıyla ellerinden gelen çabayı sarf edeceklerinin altını çizdi.

AVRUPA VE FRANSIZ KAMUOYUNA YÖNELİK BİLGİLENDİRMELER YAPILACAK

Strasbourg’daki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemcileri, Fransız ve Avrupa kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir dizi aktivite de öngörüyor. Bu kapsamda birçok Avrupa kurumu, Fransız resmi kurumları, siyasi partiler, kiliseler ve insan hakları dernekleri başta olmak üzere çok sayıda kurumla görüşülerek, dosyalar verilecek.

Eylemciler ayrıca günlük olarak bildiri ve broşürler de dağıtarak, duyarlılık oluşturmaya çalışacak.