Strasbourg’daki açlık grevi 6’ncı gününde

532
ANF Images

Cezaevlerinde ölüm sınırına yaklaşan tutsakların açlık grevine destek amacıyla Avrupa Konseyi (AK) önünde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 6’ıncı gününe girdi.

Eylemciler, dün gün boyunca birçok kesimden destek amaçlı ziyaret edilirken, oldukça moralli oldukları görüldü.

AK’nin ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen Türkiye ve Kürdistan cezaevlerine heyet göndermesi ve tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için Strasbourg’da başlatılan açlık grevi oldukça moralli bir şekilde devam ediyor.

Bugün altıncı gününe giren süresiz-dönüşümsüz açlık grevine HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer, KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi) Eş Başkanı Yüksel Koç, TJK-E Temsilcisi Hanim Engizek, NAV-DEM (Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Fatoş Göksungur, NAV-BEL (Belçika Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Arife Soysüren, FEDA Eş Başkanı Veli Kaya, CİK temsilcisi Melle Mustafa, Rojava, Rojhillat, NAV-YEK, Ciwanên Azad temsilcisi Ahmet Yıldırım ve Kayıp Mağdur Ailelerinin temsilcileri katılıyor.

BİRÇOK KESİMDEN ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİ

İlk 5 gününde aydın ve sanatçılardan oluşan bir grubun destek amaçlı katıldığı açlık grevini dün çok sayıda kurum temsilcisi ziyaret etmişti. Bunlar arasında Fransa Alevi Dernekleri Federasyonu (FUAF) yönetimi ve bölgedeki Alevi dernekleri başkanları, Avrupa’nın birçok kentinden Kürt demokratik toplum merkezleri yöneticileri, Alınteri çevresinden bireyler bulunuyordu.

NURHAK: AK VE CPT’NİN BU SESİ DUYMASI GEREKİR

Eylemciler dün yoğun yağmura rağmen çevreden geçenlere yönelik bilgilendirme çalışmalarını da devam ettirirken, sanatçı Garip Nurhak da eylemcilere bir müzik dinletisi sundu. Ateş etrafında stranlarla moral bulan eylemcilere desteğini ileten Garip Nurhak, yaşanan sürecin herkesi ilgilendirdiğinin altını çizdi.

Cezaevlerindeki tutsakların faşizme karşı direnişine destek olmak ve seslerini duyurmalarına yardımcı olmak istediklerinin altını çizen Nurhak, AK ve CPT’nin ‘bu sesi duyması’ çağrısı yaptı.

Strasbourg’daki açlık grevi eylemcileri Paskalya tatili ardından bugün yeniden açılacak resmi kurumlar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve inanç gruplarına yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam edecekler.