Strasbourg’daki açlık grevi 5’inci gününde

743
ANF Images

Cezaevlerinde 63’üncü gününü geride bırakan süresiz açlık grevlerine duyarlılık oluşturmak amacıyla Strasbourg’da başlatılan açlık grevi 5’inci gününde.

Süresiz-dönüşümsüz gerçekleştirilen açlık grevini Aleviler ve Türkiyeli sol kesimlerin de aralarında olduğu çok sayıda kurum temsilcisi ziyaret etti.

Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin bulunduğu alanda başlatılan açlık grevine HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile birlikte Avrupa’daki birçok Kürt kurumunun eş başkanları ve yöneticileri katılıyor.

5’inci gününü geride bırakan süresiz açlık grevi eylemini bugün Almanya, Fransa ve İsviçre’den gelen kurum temsilcileri ziyaret etti.

Açlık grevi eylemcileri ilk olarak Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) yöneticileriyle Grand-Est bölgesindeki dernek başkanları tarafından ziyaret edildi. Eylemcilere desteklerini ileten Alevi temsilciler, faşist uygulamalara karşı halkların ortak mücadele etmesi gereğine vurgu yaptılar.

Alınteri dergisi tarafından gerçekleştirilen ziyarette ise Ayşe Eğilmez tarafından bir konuşma yapıldı. Yılmaz, cezaevlerindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine ve dayanışma amaçlı Strasbourg’da başlatılan eylemi desteklediğini belirtti.

AK ve CPT önündeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine bugün Almanya’nın Frankfurt ve Freiburg ile İsviçre’nin Basel şehrinden gelen Demokratik Kürt Toplum Merkezi yöneticileri de ziyaret ederek desteklerini sundular.

Açlık grevine HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer, KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi) Eş Başkanı Yüksel Koç, TJK-E Temsilcisi Hanim Engizek, NAV-DEM (Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Fatoş Göksungur, NAV-BEL (Belçika Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Arife Soysüren, FEDA Eş Başkanı Veli Kaya, CiK temsilcisi Melle Mustafa, Rojava, Rojhillat, NAV-YEK, Ciwanên Azad Temsilcisi Ahmet Yıldırım ve Kayıp Mağdur Ailelerinin temsilcileri katılıyor.