Strasbourg’daki açlık grevcilerinden CPT’ye sert tepki

1115

Şengal Diaspora Meclisi’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la acilen görüşülmesi ve Şengal’e statü talebiyle Fransa’nın Strasbourg kentinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 16’ıncı gününde devam ederken, İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) sert tepki gösterildi. Meclis Başkanı Fikret İgrek, Öcalan’la görüşme talepleri gerçekleşmediği takdirde eylemlerinin genişleyeceğini söylerken, çok sayıda Êzidî Kürdün süresiz olarak greve katılmak istediğini vurguladı.

Strasbourg’da 23 Ağustos’da başlatılan ve Şengal Diaspora Meclisi’nin 5 yöneticisinin süresiz dönüşümsüz olarak katıldığı açlık grevine dönüşümlü olarak da çok sayıda kişi katılıyor. Süresiz açlık grevine Fikret İgrek’in yanı sıra Peşimam Ekrem Deniz, Bozo Bacini, Beşir Ezidi ve Bedirxan Kahraman adlı Şengal Diaspora Meclisi yöneticileri katılıyor.

ŞEHİT AİLELERİ ZİYARET ETTİ

16 günü geride bırakan eylemciler bugün Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan gelen şehit aileleri tarafından ziyaret edildi. Ziyarette açlık grevi eylemcilerine destek veren şehit aileleri, Öcalan’la görüşme ve Şengal’e statü taleplerinin arkasında olduklarını ve her türlü eylemle kendilerini destekleyeceklerini vurguladılar.

CPT’NİN İMRALI’YI ZİYARET ETMEDEN DÖNMESİNE SERT TEPKİ

Öte yandan CPT’nin Ağustos sonunda Türkiye’deki cezaevlerini ziyaret ederek, Kürt halkının merakla beklediği İmralı ziyaretini gerçekleştirmemesi eylemcilerin sert tepkisine yol açtı.

CPT’nin açıklamasını değerlendiren Şengal Diaspora Meclisi Eşbaşkanı Fikret İgrek, böylesi bir tutumun kabul edilemeyeceğini ve CPT’nin acilen Kürt Halk Önderi’nin tutulduğu İmralı Adası’na gitmesi gerektiğini söyledi.

‘STRASBOURG DİRENİŞİN KALESİ OLACAK’

Bu tutumun devam ettirilmesi halinde açlık grevini daha da genişleterek devam ettireceklerini vurgulayan İgrek, çok sayıda Êzidî Kürdün de süresiz dönüşümsüz açlık grevine girmek için talepte bulunduğunun altını çizdi.

İgrek, “Strasbourg direnişin kalesi olacak” derken, CPT ve Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin (AK) acilen harekete geçmesi yönünde uyarıda bulundu.